Biljka rosopas se od srednjeg vijeka koristi pri kožnim bolestima. U narodnoj se medicini do danas očuvala njegova uloga u uklanjanju bradavica.
Rosopas rasprostranjen gotovo na cijeloj sjevernoj polutki, ovaj biljni pionir se od davnine smatra djelotvornim lijekom kod jetrenih i bubrežnih bolesti. Već je dugo poznalo njegovo djelovanje protiv grčeva, ali i primjena kod astme, ateroskleroze, povišenog tlaka i crijevnih parazita.
U nastavku članka pročitajte više o ljekovitosti rosopasa i saznajte kako napraviti čaj ili tinkturu od njegovih dijelova.
Rosopas biljka
Svježu zelen neugodna mirisa beremo u doba cvatnje i brzo je sušimo. Droga je bez mirisa, oštra, izrazito gorka okusa. Za gotove standardizirane pripravke koje možemo dobiti u ljekarni koristi se i korijen (CHELIDONII RADIX).
Rosopas stanište: Raste u zemljama regije, na starim zidovima, neobrađenim tlima, u grmovitim živicama, u blizini naselja. Velik broj rodova iz porodice makova zbog alkaloida ima ljekovito djelovanje.
Cijela biljka, a posebno korijen, sadrži narančasti sok u kojemu se nalazi od 0,1 do 1% alkaloida. Alkaloidi su vezani za organske kiseline kao što su romanu ili mekonska kiselina. Danas je poznato više od 20 alkaloida benzofenantridinskog, protoberberidinskog i protopinskog tipa. Najvažniji su alkaloidi kelidonin, sangvinarin, keleritrin i berberin. Osim toga, sastojci droge su i organske kiseline (kelidonska, jabučna, citronska), mnogobrojni derivati cimetne kiseline, biogeni amini kao što su histamin, tiramin, kolin i drugi.
Biljka rosopas djeluje blago umirujuće, ublažava grčeve i potiče stvaranje žuči. Za djelovanje su prije svega bitni alkaloidi. Kelidonin djeluje sedativno na središnji živčani sustav, protiv bolova (analgetički) i protiv grčeva (spazmolitički).
Rosopas kao lijek
Sangvinarin djeluje kao lokalni anestetik. Berberin ublažava grčeve (djeluje spazmolitički), potiče otjecanje žuči (djeluje kolokinetički), sprječava razvoj bakterija (djeluje antibakterijski) i gljivica (djeluje antimikotički). Keleritrin djeluje na središnju obamrlost, uzrokuje povraćanje te nadražuje kožu. Droga također stimulira i poboljšava rad srca, povisuje krvni tlak, snizuje razinu šećera u krvi i okrjepljujuće djeluje na maternicu.
Koristimo je pri upalama žučnog mjehura, kod žutice, otečene jetre, pijeska u žuči, katara želuca i crijeva, hemoroida, reume i uloga. Uglavnom uzimamo gotove pripravke u kojima je količina alkaioida tačno određena (standardizirana). Vrlo je uspješno liječenje homeopatskom tinkturom i njezinim potencijama.
Mnogim je ljudima poznata primjena narančastog soka za odstranjivanje bradavica. Pritom djeluju alkaloidi, osobito keleritrin, koji sprječava dijeljenje stanica (djeluje antimitotički) te proteolitički enzimi koji razgrađuju bjelančevine. Uspjeh je vrlo raznolik. Kod nekih osoba pri najkraćem utrljavanju svježim sokom bradavice brzo nestaju, dok ih drugi uzalud pokušavaju odstraniti tim načinom.
Rosopas se može konzumirati u obliku:
- krema, masti i balzama
- direktnog nanošenja biljnog soka rosopasa
- pripremanja čaja od rosopasa
Čaj od rosopasa
Čaj od rosopasa može se pripremiti na sljedeći način:
- 1-2 žličice osušene biljke i korijena se preliju s 250 mL vrele vode
- otopina se ostavi stajati 30 min i procijedi
- čaj se pije topao u malim gutljajima
Čaj se može primijeniti kod:
- bolesti želuca
- bolesti jetre i žučnog mjehura
- bolesti crijeva i metabolizma
- liječenja žutice
- vanjske primjene za liječenje kožnih bolesti
Rosopas tinktura za bradavice
Tinktura za bradavice može se pripraviti od suhe biljke na sljedeći način:
- šaka sitno izrezane osušene biljke ostavi se namakati u 0.5 L jake rakije
- otopina se namače 8 dana
- nakon toga se uzimaju 3 kapi dnevno ili se mažu na kožu
Tinktura se primjenjuje za:
- mazanje i liječenje virusnih bradavica
- liječenje kožnih bolesti poput psorijaze i raznih osipa
- liječenje hemoroida
- umirivanje bolova kod raka želuca i gihta
Rosopas – nuspojave
Kod propisane primjene nuspojave su vrlo rijetke: suha usta, bolovi u želucu, proljev, slabost i vrtoglavica. U starijoj su literaturi opisana trovanja bila vjerojatno posljedica visokih doza svježe zeleni. Uporaba te vrlo učinkovite biljke preporučuje se isključivo pod liječničkim nadzorom, osim u čajnim mješavinama, gdje je količina alkaloida manja.