Skoro svakog čovjeka ponekada muči nesanica, koja može itekako negativno da utiče na naše zdravlje. Nesanica se negativno odražava na koncentraciju i otežava obavljanje svakodnevnih poslova, često i onih najbanalnijih, a naročito ako traje mjesecima. Kao najbolji lijek protiv nesanice potražite u ovim biljkama.
Među cvijeće koje smiruje, a često se upotrebljava u pripravcima, ubrajaju se, poredano po jačini od najslabijeg: kamilica, lipa, lavanda i pasiflora.
Pripravci navečer opuštaju, kao i kupke. Hmelj ili biljni jastuk djeluju kod nekih ljudi. Važno je izdvojiti malo vremena za opuštanje, tako da radite nešto mirno nakon dnevnog posla, kao što su lagana tjelovježba, meditacija, joga, tai chi, čitanje i slično.
Biljkama protiv nesanice
Čaj za dobar san
Stavite žličicu sušene kamilice, matičnjaka i verbene u lonac i zalijte sa 6 dl prokuhate vode. Pustite da odstoji 10 minuta. Procijedite i popijte šalicu nakon večere i još jednu prije spavanja.
Za jaču mješavinu dodajte žličicu koncentrata dobivenog kuhanjem korijena odoljena ili pola žličice sušenih šišarica hmelja. Napomena: nikada ne uzimajte više od pola žličice sušenih šišarica hmelja na dan.
Hmelj i nesanica
Hmelj je jako dobar prirodni sedativ, pa se zbog toga koristi za umirenje nerava i kao prirodni lijek protiv nesanice. Ova biljka ublažava nervozu, nemir i stres, podstiče san i jača živce. U mnogim zemljama jastuci se pune hmeljom jer obezbjeđuju dobar san i liječe nesanicu, a vi možete da se odlučite za čaj koji daje podjednako dobre rezultate.
Pomiješate po 50 grama hmelja i odoljena, odvojte tri kašike ove mješavine i prelijte ih sa 400 mililitara vrele vode. Ostavite da stoji dva sata, pa procijedite. Čaj se pije uveče, pred spavanje.
Majčina dušica
Ljekoviti sastojci majčine dušice nalaze se u listu i cvijetu, a u liječenju nesanice pomažu timol i karvakrol, njena eterična ulja koja opuštaju mišiće. Budući da sadrži lako isparljive sastojke, čaj od majčine dušice treba spremati u poklopljenoj posudi jer u suprotnom neće imati ljekovita svojstva.
Čaj se priprema na sljedeći način: kašiku majčine dušice prelti sa dva decilitra ključale vode, poklopite i ostavite da odstoji pola sata. Kad se čaj prohladi, procijedite ga i popijte. Ukoliko ne možete da podnesete gorčinu, zasladite kašičicom meda.
Lijek za smirenje
Topla kupka s mirisom egzotičnog cvijeća i možda svijećom uz umirujuću glazbu je jeftina, jednostavna za pripremu, a ipak nenadmašen lijek za smirenje i opuštanje u kojoj možemo uživati u vlastitom domu.
Osim brzih kupanja ili tuširanja radi održavanja higijene, trebali bismo često nagraditi sami sebe vremenom za opuštajuću kupku, upotrebljavajući eterična ulja kako bismo to kupanje učinili posebno efikasnim doživljajem.
>>Depresija i nesanica često idu ruku pod ruku, evo i zašto
Ulijte 5 kapi ulja u vodu za kupku neposredno prije ulaska u nju. To će na površini vode stvoriti tanki sloj, a koža će lakše upiti ulje jer će se pore od topline otvoriti. Udisanje mirisa također terapeutski djeluje na um i na tijelo.
Osvježavajuća jutarnja kupka priprema se dodavanjem triju kapi ulja bergamota i dviju kapi geranijeva ulja.
Za opuštajuću večernju kupku pripremite tri kapi lavandina ulja i dvije kapi ylang-ylanga.
Za bolne mišiće u bilo koje doba dana upotrijebite tri kapi mažuranova ulja i dvije kapi eteričnog ulja kamilice.