Da li ste znali da i kućne, ukrasne biljke, mogu kod ljudi da budu uzročnik alergije? Iako se ne javlja često, biljke koje izazivaju alergiju mogu i te kako “zakomplikovati” život ukućana, tim više što je najčešće potrebno dosta vremena kako bi se otkrilo šta je uzrok svraba očiju, curenja nosa, kašlja…
Dvije su vrste kućnih biljaka koje mogu izazvati alergije – saksijske i one sječene, u vazi. Alergiju izazivaju sitni molekuli alergena koje ispuštaju listovi biljaka, stablo, korijen i plod, a alergen je i polen koji biljke ispuštaju u vrijeme cvjetanja. Među saksijskim biljkama koje izazivaju alergiju na prvom mjestu je fikus. Simptomi koje izaziva ova biljka su upala sluznice nosa, a može se javiti i astma.
Simptomi alergije su slični kao i kod svake druge polenske alergije, ali kako se biljka nalazi u stanu, simptomi se mogu javljati tokom cijele godine. Stanje se pogoršava prilikom presađivanja i njegovanja biljke. Alergeni fikusa “benjamina” još su izraženiji kada se udruže s kućnom prašinom. Prašina zasićena alergenom lako se prenosi svuda po prostoriji, pa su čestice alergena pronađene u parketu, zavjesama, presvlakama namještaja… Ovdje se dugo zadržavaju, čak i poslije iznošenja biljke iz prostorije.
Biljke koje izazivaju alergiju
Osjetljivim ljudima veliki problem predstavljaju i filodendron i kroton. U dodiru s njima može se javiti reakcija na koži, crvene mrlje koje svrbe. Moguće su i alergije od kaktusa, suncokreta i biljaka s lukovicom. Alergije na sječeno cvijeće i suhe biljke zaista su rijetke, ali je ipak potreban oprez, posebno s nekim vrstama karanfila…
Kako se zaštititi? Prilikom njegovanja biljaka potrebne su gumene rukavice za zaštitu ruku. Poslije dodira s biljkom ruke je potrebno dobro isprati. Ukoliko ste primjetili da neka biljka izaziva alergiju, odstranite je iz prostorije, a sobu i namještaj temeljno očistite. Ukoliko ste alergični na fikus, možete biti sigurni da ste alergični i na druge biljke iz iste grupe, kao što je na primjer anturijum.
Alergija na kućno cvijeće
Evo koje biljke nikako ne trebate uzgajati u svom domu
Krizantema – Ovaj tradicionalni cvijet može izazvati iritaciju kože i alergijske simptome kod osjetljivih ljudi. Oni koji su alergični na pelud, trebali bi uživati u krizantemama na otvorenom, gdje pelud ne može prodrijeti u zatvoreni prostor.
Sobna palma – Zbog svog tropskog izgleda i laganog održavanja, palme su često vrlo popularne i kao sobne biljke. Budite oprezni s tom biljnom vrstom jer ‘muške’ palme zbog velikih količina peludi koje stvaraju mogu izazvati curenje nosa, peckanje očiju i druge alergijske simptome. Na svu sreću, ‘ženske’ palme ne izazivaju ovakve reakcije pa su bolji odabir. U svakom slučaju, prije kupnje palme konzultirajte se sa stručnom osobom.
Afrička ljubičica – Iako je vrlo ugodna oku, ova biljka koju odlikuju cvjetovi intenzivne ljubičaste boje i debelih listova, nikako nije za kućne uslove. Njezini listovi skupljaju prašinu pa mogu iritirati osobe koje su na to osjetljive. Zato redovito prebrišite listove s mokrom krpom.