Kretanje je prirodna potreba ljudskog tijela, koja se često zanemaruje. Napreci u tehnologiji kao posljedicu donose smanjenu tjelesnu aktivnost kod suvremenog čovjeka.
Ovo je negativna navika od koje pate mnogi ljudi. Moderan način života nam ‘olakšava’ mnoge ‘napore’ koji dugoročno gledajući imaju negativan efekt po naše zdravlje.
Životni stil, siromašan kretanjem povećava rizik za oboljenje od neke koronarne srčane bolesti, bolesti mišićno-koštanog tkiva i drugih poteškoća. Mnoga tjelesna i psihička oboljenja možemo spriječiti, umjerenim, ali redovnim kretanjem.
Ljudi koji se kreću imaju bolji krvni tlak, i razinu kolesterola u organizmu. Time je kod njih manji rizik za dobivanje srčanog infarkta i moždanog udara.
Redovna tjelesna aktivnost daje osjećaj dobrog raspoloženja, što u konačnici ima pozitivno psihičko djelovanje na čovjeka. Ovaj osjećaj zadovoljstva pomaže u razgradnji stresa, a osoba je uravnoteženija nego ona koja se ne kreće dovoljno.
Koliko kretanja je potrebno da budete vitalni?
Da bi zadovoljili potrebe kretanja i učinili Vaš organizam zdravijim dovoljno je da tjedno potrošite barem 1000 kilokalorija. Da bi potrošili spomenuti broj kalorija i učinili sebe zdravijom osobom krećite se dnevno najmanje pola sata, u obliku dnevnih ili sportskih aktivnosti ‘srednjeg’ intenziteta.
Ukoliko se bavite vježbanjem ili nekim sportom, tada je dovoljno tri puta tjedno vježbati po 20 do 60 minuta da bi potrošili 1000 kilokalorija. Srednjim intenzitetom označavamo aktivnosti pri kojima dolazi do ubrzanog pulsa i disanja, kao što su ubrzano hodanje, vožnja bicikla, ili neki manji povrtlarski poslovi.