Uobičajeno ime te biljke potječe od keltskog “ben” (glava) i “ton” (dobro), što podsjeća na njezina svojstva lijeka protiv glavobolje.
Antonije Musa, liječnik cara Augusta, napisao je cijelu knjigu o njezinoj medicinskoj uporabi, a botaničari svih potonjih stoljeća hvalili su vrijednosti te biljke. Jedno vrlo staro botaničko djelo koje je napisao Apulej, navodi da je bitunika “dobra za dušu kao i za ljudsko tijelo; ona štili od strašnih vizija i noćnih mora i vrlo je zdrava”.
U svojoj knjizi British Physician iz 1687. Turner je napisao: “Imao bih dojam da pripovijedam o čudesima kad bih izvijestio o rezultatima koje sam postigao s bitunikom, ne samo protiv nesanice, već i da bih potisnuo sve vrste glavobolja”.
Uporaba bitunike u liječenju
Bitunika se svrstava u sredstva za živce, u sedative, okrepljujuća sredstva, lijekove protiv proljeva i aromatike.
Doktor Jon Evans daje dobar primjer kako se ta biljka danas upotrebljava: “U medicinskoj praksi sreo sam mnogo razdražljivih pacijenata koji su patili od živčane napetosti i glavobolja čisto funkcionalne prirode. Loše su spavali i ponekad se žalili na noćne more. Za takve simptome živo preporučujem jednostavan čaj od bitunike s 30 grama u pola litre vrele vode. Često uzimati jednu čašu toga čaja.”