Blitva, prijatelj iz vrta koji je dostupan tokom cijele godine

-

Blitva je korisna za povećanje imuniteta i dobar je diuretik. Kao i sve lisnato povrće, ni blitva nema veliku energetsku vrijednost. 100 grama jestivog djela blitve sadrži samo 14 kalorija. Blitva to uspješno nadoknađuje visokim sadržajem vitamina C, karotina i provitamina A, kao i obiljem mineralnih soli.

Vrste blitve i primjena u kulinarstvu

Blitvu razlikujemo na dvije osnovne vrste. Lisnatu, koja razvija rozetu krupnog, širokog i mesnatog lišća. I takozvanu rebrastu, koja ima jako razvijenu, sočnu i mesnatu stabljiku, odnosno peteljku, žute, zelene ili crvenkaste boje. Blitva se može koristiti kao zamjena za špinat u svim jelima, ali špinat ne može zamijeniti blitvu.

- Google oglasi -

Lisnata blitva

Lisnata blitva u kulinarstvu se koristi slično spanaku – kuhana i pomiješana s krumpirom, začinjena hladnim uljem, a dok je još vrlo mlada, može se pripremati i sirova, kao salata. Izuzetno je prikladna i za punjenje i savijanje sarmica u raznim kombinacijama, a također i kao dodatak jelima s tijestom za savijače, pite, torte i sl.

Rebrasta blitva

Rebrasta blitva koristi se tako da se lišće priprema posebno, kao spanak ili salata, dok debela, sočna i mesnata rebra odvajamo i kuhamo ili pečemo vezana u snopiće kao špargle ili praziluk, te prelijevamo raznim umacima.

Rebrasta blitva ima mnogo dužu stabljiku nego lisnate sorte, a listovi su nešto manji. Ovu vrstu blitve domaćice, najčešće zbog neupućenosti, smatraju manje vrijednom, jer misle da zadebljala stabljika znači da je blitva stara, da je odrvenjela i nije za upotrebu. Ukoliko i nabave takvu blitvu ta debela rebra odbacuju i koriste samo zeleno lišće.

Sve to pokazuje da naše domaćice zapravo ne znaju da se tu radi o dvije različite, ali jednako vrijedne vrste blitve od kojih se svaka vrsta koristi s određenom namjenom, jer im je i primjena u domaćinstvu različita.

- Google oglasi -

Ljekovita svojstva blitve

Kvalitetu blitve ne smijemo ocjenjivati po debljini stabljike ili veličini lista, već po njenoj svježini i sočnosti. U botaničkom smislu, blitva je član iste porodice kao i spanak, pa su joj i prehrambena i ljekovita svojstva vrlo slična. Blitva nesumnjivo ima nekih prednosti, premda je nepravedno zapostavljena.

Značajna je zbog vitamina C, beta-karotena, kalija, mangana, željeza, kalcija, i vlakana. Dobar je diuretik i veoma korisna za jačanje imuniteta.

U blitvi ima 12% suhe materije od čega 4,8% ugljenih hidrata. 2% proteina, 3,4% celuloze, 0,4% biljnih ulja i 1,6% mineralnih sastojaka. Od vitamina najbogatija je vitaminom C, te vitaminima B1, B2 i PP. Karotina ima 6.000 i.j. u 100 grama blitve.

Blitva u kulinarstvu

Činjenica da su od blitve uzgojene dvije vrste (lisnata i rebrasta) omogućuje da se blitva priprema u kuhinji šire i raznovrsnije od spanaka. Od blitve možemo pripremati sva jela kao i od spanaka. Dok od spanaka ne možemo pripremati jela od peteljki, zato što ih odbacujemo zbog većeg sadržaja oksalne kiseline.

Kako se priprema blitva sa jajima

  • 250 gr. sviježe blitve
  • 2 jaja
  • 2 čena bijelog luka
  • 200 ml. mlijeka
  • 1 veliki krompir
  • so i bibe

Blitvu operite i izrežite na rezance. Krompir ogulite i narežite na sitne komadiće. Skuhajte jaja i izrežite na komadiće. Krompir i blitvu kuhajte 15-ak minuta u slanoj vodi, zatim ocijedite i ostavite sa strane. U šerpi popržiti brašno na ulju, dodajte bijeli luk i zalijte sa mlijekom dok ne dobijete gustu smjesu. Umiješati jaja, krompir i blitvu pa servirati.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Biljke koje poboljšavaju cirkulaciju u nogama i rukama

Poremećaj zbog kojeg ne možeš zagrijati ruke i noge...

Aronija ili sibirska borovnica

Aronija je bobičasto voće koje svojim izgledom najviše podsjeća...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas