Blitva je lisnato zeleno povrće iz iste porodice kao cikla i špinat, i izuzetno je dobra za vaše zdravlje.
Zahvaljujući najmanjem broju kalorija, blitva je bogata mnogim hranjivim tvarima, uključujući mangan, folat, bakar, kolin, magnezij, kalij, vitamine E, K, B2 i B6, kao i dijetalna vlakna i antioksidanse. Jedna šoljica (36 grama) blitve ima samo 7 kalorija i sadrži 249% DV za vitamin K.
Ono što je sjajno kod blitve, jest to što je možete jesti kuhanu i sirovu – govorimo, naravno, o lišću i stabljici blitve. Kuhana blitva sadrži nešto manje minerala, vitamina i ostalih zdravih sastojaka, ali je jednako korisna kao i sirova. Sirovu blitvu možete primjerice pomiješati (umjesto špinata) s voćem i povrćem u zdravi smoothie. Blitvu možete pripremati na mnogo različitih načina. Osim smoothieja i kuhane blitve s malo maslinovog ulja i češnjaka, možete s njom raditi rižoto, quiche, palačinke, pite ili ukusne male sarmice.
Blitva za dobro zdravlje
Blitva je vrlo bogat vitaminom K, hranjivom tvari potrebnom za pravilno zgrušavanje krvi i zdravlje kostiju.
Uprkos tome što ima vrlo malo kalorija (jedna šoljica blitve ima oko 35 kalorija), osigurava više od 300 % dnevne vrijednosti vitamina K.
Obogaćen je vitaminom C, važnim antioksidansom, koji pomaže tijelu apsorbirati željezo i korisna je za zdrave kosti, tkiva i kožu.
Bogata je antioksidansima, pružajući niz zdravstvenih dobrobiti, uključujući smanjeni rizik od određenih vrsta raka i kardiovaskularnih bolesti te razine kolesterola.
Količine kalcija, vitamina K i magnezija pronađene u ovom zelenilu mogle bi sugerirati da bi mogli biti korisni za zdravlje kostiju i sprječavanje osteoporoze.
Blitva je idealna namirnica za mršavljenje zbog niskog glikemijskog indeksa.
<< Kako se priprema blitva sa jajima
Sadržaj antioksidansa u blitvi pomažu tijelu u borbi protiv upala, jača imunološki sistem i popravlja oštećenja stanica. To zauzvrat pomaže spriječiti ili usporiti napredovanje nekih bolesti i infekcija.
Nekoliko studija ukazuju na to da blitva može pomoći u regulaciji šećera u krvi, što je korisno svojstvo za osobe s dijabetesom.
Blitva je jedno od povrća koje je dopušteno u prehrani fermentirajućih oligosaharida, disaharida, monosaharida i poliola (FODMAP) za poboljšanje probave za osobe sa sindromom iritabilnog crijeva i Crohnovom bolešću.
Za osobe s intolerancijom na laktozu, blitva nudi alternativni izvor kalcija potrebnog za izgradnju i zaštitu kostiju i zuba.
Pomaže u detoksikaciji tijela i jačanju rada mozga.
Blitva može povećati cirkulaciju krvi i oksigenaciju bitnih organa unutar tijela sprečavajući anemiju.
Ima visok sadržaj beta-karotena koji se povezuje s optimalnim zdravljem očiju i smanjenjem makularne degeneracije, glaukoma, noćnog sljepila i drugih stanja povezanih s vidom.