Boja hrane često može pružiti naznake o njenim nutritivnim vrijednostima i sadržaju hranljivih materija. Različite boje u voću, povrću, žitaricama i drugim namirnicama obično ukazuju na prisustvo određenih hranljivih sastojaka, vitamina, minerala i antioksidanata. Raznovrsna ishrana koja uključuje različite boje hrane obično pruža širok spektar hranljivih sastojaka koji su neophodni za održavanje zdravlja. Nutricionisti savjetuju pet obroka voća i povrća dnevno i to u žuto-narančastoj, crvenoj, zelenoj i plavo-ljubičastoj boji.
Opuštanje tokom godišnjeg odmora neće uspostaviti kontrolu nad visokim kolesterolom i krvnim pritiskom, no bijele namirnice kao što je bijeli luk sigurno će blagotvorno djelovati na rješenje vašeg zdravstvenog problema.
Dodate li svom ljetnom jelovniku i zeleni meni, u koji spadaju jabuke i kruške, pobrinut ćete se za pravilan fiziološki razvoj ćelija u vašem organizmu, održavanje hormonske ravnoteže i brže zacjeljivanje rana.
Šta vam govori boja hrane
Plavom protiv otrova
Plave namirnice poboljšavaju cirkulaciju i djelotvorno su sredstvo u borbi protiv zatvora, te tijelo oslobađaju od otrova i drugih štetnih materija koje se talože u organizmu. Bogate su kalijem pa olakšavaju cirkulaciju i pomažu pri normalizaciji krvnog pritiska. Među plave namirnice spadaju crno grožđe, borovnice, šljive i patlidžani.
Žuta jača imunitet
Žute namirnice idealne su za našu kožu, štite organizam i jačaju imunitet. Posjeduju beta-karoten koji pomaže u prevenciji prijevremenog starenja, održavaju preplanulost naše kože i čine je elastičnijom. U njima se nalazi puno vitamina C koji jača imunitet te pomaže u borbi protiv virusnih infekcija, a to su banane, breskve, kukuruz, paprike, ali i jaja.
Zelenilo štiti od tumora
Uzimanjem velikih količina zelenih namirnica, poput blitve, spanaća, brokule, kelja, kupusa, mahuna i graška, uveliko se smanjuje mogućnost pojave tumora na jednjaku, želucu, gušterači, bubrezima i jetri. Ako niste ljubitelj zelenila, pokušajte ga barem uvesti kao prilog uz ribu ili uvedite dan odmora od brze hrane.
Narančasta zaštita kože
Narančaste namirnice, poput mrkve, dinje, kajsija i naranči, bogate su pigmentom beta-karotena potrebnim za očuvanje zdrave kože i štite od bolesti srca. On smanjuje sklonost borama i čini je otpornijom na štetno sunčevo zračenje. U ovoj skupini je i losos, čije aminokiseline, minerali i masne kiseline tipa omega 3 djeluju protuupalno i protiv alergijski.
Smeđa čisti organizam
U smeđu hranu spadaju sve namirnice od integralnog brašna, crni hljeb, tamne tjestenine, grah, smokve, gljive, koštunjavi plodovi i suho voće. Smeđe namirnice bogate su vitaminom B i vlaknima koja pomažu kod regulacije rada crijeva i čišćenja organizma od nakupljenih otrova, a smanjuju i rizik pojave tumora.
Crvena hrana čuva krvne sudove
Crvene namirnice, od paradajza do lubenice, pomažu u očuvanju zdrave i lijepe kože, potiču cirkulaciju, smanjuju kolesterol i rizik obolijevanja od krvožilnih bolesti i bolesti srca, potiču metabolizam, djeluju protuupalno , te se bore protiv tumora. Tu spada i crveno meso, koje ne smijete izbjegavati jer je neophodno za pravilan razvoj i sazrijevanje crvenih krvnih zrnaca. Odraslima se preporučuje i čaša crvenog vina na dan koje je dobro za očuvanje krvnih sudova.
Bijela pobjeđuje kolesterol
Bijeli luk je bijela namirnica koja pomaže u borbi protiv visokog kolesterola, reguliše prohodnost arterija i kontroliše krvni pritisak. Mliječni proizvodi važan su izvor kalcijuma koji čuva kosti i zglobove te štiti od osteoporoze. Velika količina bjelančevina nalazi se i u bijelom mesu, piletini i puretini.