Odgovor je, zapravo, prilično jednostavan! Glavni razlog zašto su vam bolne grudi pred menstruaciju su hormoni. Prije ovulacije dolazi do porasta nivoa estrogena, što uzrokuje uvećanje mliječnih kanala, dok istovremeni rast nivoa progesterona stimulira rast mliječnih žlijezda.
Bolne grudi su, zapravo, simptom predmenstrualnog sindroma (PMS-a). Bol i osjetljivost se obično javljaju u gornjem spljoštenom dijelu dojki. Nije isključena ni pojava bola u cijeloj dojci, čak i ispod pazuha. Olakšajte sebi tako što ćete obući udobniji grudnjak te pokušajte redovno vježbati. Ukoliko je bol neizdrživ, posavjetujte se sa ljekarom.
Dobra vijest je da je bol u grudima prilikom PMS-a (predmenstrualnog sindroma) sasvim normalna stvar, i procjenjuje se da oko 70 % žena osjeća jači ili slabiji bol par dana pred menstruaciju. Loša vijest je da pomoći, zapravo, nema jer se ovdje ne radi ni o kakvom poremećaju, pa bi “liječenje” bolnih grudi bilo podjednako besmisleno kao i “liječenje” menstruacije.
Bolne grudi pred menstruaciju
U ovom periodu grudi su kod žena osjetljivije i znatno veće, često bolne na dodir. Sve to radi hormoni jer je u ovom periodu u ženskom organizmu dešava se pravi vatromet hormona koji utiču i na grudi i na limfne žlijezde.
>>Ove namirnice dokazano smanjuju simptome PMS-a
Naime, u prvom dijelu menstrualnog ciklusa nivo hormona estrogena skače, zbog čega tkivo dojki natiče. Zatim se oslobađa jajna ćelija, a tijelo povećava nivo hormona progesterona kako bi se ojačao zid materice. Što znači, organizam se svakog mjeseca priprema za trudnoću, pa se i grudi pripremaju za dojenje, jer zbog progesterona i mliječne ćelije u grudima natiču.
>>Najbolji narodni lijekovi za ublažavanje menstrualnih tegoba
Ako do trudnoće nije došlo, jajna ćelija se izbacuje putem menstruacije, ali grudi ostaju osjetljive i natečene sve dok menstruacija zapravo ne krene. Zatim se stvari smiruju, tkivo se ponovo svodi na normalu, a osjetljivost i bol nestaju.
Mišljenju mnogih stručnjaka ono što može da pomogne kako sa bolom u grudima tako i sa samom menstruacijom jeste pravilna ishrana i redovna fizička aktivnost. Studije su pokazale da žene koje vode zdrav život imaju blaže simptome PMS-a. Ako vam ovo predstavlja veliki problem pokušajte da izbacite so iz ishrane (koja inače dovodi do naticanja), zatim smanjite unos šećera, kofeina, alkohola i mleijčnih proizvoda.
>>Predmenstrualni sindrom i ishrana
Vježbanje se preporučuje, ali bi u periodu kada su grudi osjetljive trebalo oprezno da birate vrstu fizičke aktivnosti – jer trčanje svakako nije dobra ideja. Umjesto toga, odlučite se za statične vježbe.