Bolovi u licu odraženi su bolovi zbog bolesnih promjena u usnoj šupljini, nosu, oku te koštanim šupljinama, sinusima…
Jedan od najčešćih uzroka bolova u licu jesu pokvareni zubi. Zubobolja se može odraziti vrlo jakim bolovima na površini lica.
Bolove može izazvati i zub kojem je izvađena zubna pulpa, kao i zubi koji još nisu probili iz čeljusti. “Zub mudrosti” može izazvati bol koji se širi prema sljepoočnici i u područje iza oka. Bol lica koji se širi prema sljepoočnici i prema oku može biti izazvan i promjenama u čeljusnom zglobu, česta su iščašenja, tj. zglobna glavica donje čeljusti pomakne se iz čeljusnoga zgloba.
I upale sinusa mogu izazvati bolove u licu. Sinusi su zapravo šupljine u kostima oko nosa, zbog toga se i nazivaju paranazalni sinusi, šupljine se nalaze u gornjoj vilici, čeonoj kosti, klinastoj kosti i u tzv. rešetastoj kosti, šupljine su obložene sluznicom i otvorima su povezane s nosnom šupljinom. Pritisak i bolovi u predjelu lica najčešće su posljedica upale sinusa u gornjoj čeljusti (maksilarni sinus). U upaljenom sinusu nakuplja se upalna tekućina i vrlo često gnoj, koji izlazi kroz nos, naročito u određenom položaju tijela.
Takve upale liječe se antibioticima, grijanjem, inhaliranjem, kratkim valovima, često se injekcionom iglom vadi gnojni sadržaj iz sinusa (punkcija sinusa). Izrazito jaki napadi bolova u licu, koji se javljaju redovito iznenada, posljedica su nadražaja trodijelnoga živca trigeminusa. Napadi nepodnošljivih bolova u području toga živca nazivaju se neuralgija trigeminusa.
Bolovi se javljaju obično kod osoba iznad 35 godina života, bolove prati crvenilo lica, suženje, slinjenje. Ako je zahvaćena i očna grana živca, nastaju jaki bolovi i u oku. Uzrok takve neuralgije mogu biti bolesti čeljusti, zubi, mozga, u najvećem broju slučajeva uzrok je nepoznat. Upalu toga živca mogu izazvati virusi, uzrok je virus koji kod djece izaziva male boginje (varičele).
Bolest se naziva herpes zoster i može se pojaviti duž svakoga živca, na koži se pojavljuju vrlo sitni mjehurići. Na licu mogu nastati upale i čirevi. Česta je upala poznata pod nazivom crveni vjetar ili erizipel, lice postaje crveno, koža na upaljenom mjestu napeta, glatka, sjajna, bolna i otečena, tjelesna temperatura se povisi, opće osjećanje je loše.
Antibioticima, uglavnom penicilinom, bolest se može izliječiti u kratkom vremenu. Ako se ne liječi, mogu nastati teške pa i smrtonosne komplikacije. Bolovi oka mogu se proširiti na lice. U napadu glaukoma, lice je vrlo često zahvaćeno bolom.