Ako se isključe fizičke povrede, upala je najčešći uzrok da se pojave bolovi u šaci i prstima. Gnojne upale u šaci i prstima često su praćene kucajućim bolovima. Takva se upala naziva panaricij, a narod je naziva kukac. Najčešće nastaje poslije sitnih povreda, kao što su ubodi iglom, trnom, škaricama. U prstu se ubrzo osjeti bol koja “tuče” i postaje sve jača. Takva upala može i danas dovesti do propasti prsta i šake, a ugrožava i život.
Prije nekoliko desetaka godina takve upale bile su čest uzrok smrti jer su bakterije prodirale u krv pa je nastalo “otrovanje krvi” (sepsa).
Od mjesta bola “putuje” crvena pruga duž ruke. To su upaljeni limfni putovi. Na svu sreću, kukac jako boli pa bolesnik dolazi liječniku prije nego što nastanu komplikacije. Danas su komplikacije znatno smanjene zahvaljujući antibioticima. Gnojno žarište otvara se najčešće kirurški.
Bolovi u šaci i prstima
Ozljede koje nastaju prilikom manikiranja dovode do gnojenja i jakih bolova u predjelu korijena nokta. Ako se ne spriječi dalje širenje, dio nokta mora se odstraniti.
Gnojne upale mogu zahvatiti i dublje dijelove i proširiti se na veći dio šake te dovesti do opsežnih razaranja tkiva. Takve upale nazivaju se flegmone . Potrebno je mirovanje šake i hitno liječenje.
Bol na hladnoću može biti vrlo jak. U blažim slučajevima javlja se samo trnjenje, pečenje, ili “umrtvljenje” prsta i šake. U težim slučajevima dolazilo je do jakoga i nepodnošljivoga bola. Već i neznatna ohlađenja kože mogu izazvati jaka, povremena stezanja krvnih žila (arterija), tako da šaka i prsti ne dobivaju dovoljno krvi. Prsti poblijede i postaju hladni. Nakon nekoliko minuta krvne se žile naglo prošire, šaka i prsti postaju crveni, a bol se pojača.
Prema francuskom liječniku, naziva se Raynaudova bolest . Ako napad traje duže vrijeme, zbog nedovoljne prokrvljenosti može doći do propadanja tkiva (gangrena), naročito na vršcima prstiju. Promjene pretežno zahvaćaju ruke, premda se mogu javiti i na nogama.
Prvenstveno ih uzrokuje hladnoća, ali mogu postojati i drugi uzroci, npr. duševna uzbuđenja. Valja se čuvati hladnoće, zimi nositi tople rukavice, čuvati se hladne vode, nepotrebnih uzbuđenja i uzrujavanja. Treba prestati pušiti.
Kod muškaraca srednjih godina, a naročito kod žena između 35 i 55 godina života, smetnje se očituju svrbežom kože, bockanjem, trnjenjem, mravinjanjem i sl. što sve može biti praćeno drhtanjem ili ukočenošću šake i prstiju. Bolovi uglavnom ne postoje, ili su tek neznatno izraženi. Prsti su najčešće ukočeni ujutro. Na poslu smetnje obično prolaze, da bi se ponovo javile nakon rada, navečer, pojačane u toplom krevetu. Promjene nastaju “na živčanoj bazi” u osoba “slabih živaca”.
Poznati su “mrtvi prsti” poslije jačih duševnih uzbuđenja. Smetnje mogu biti pojačane alkoholnim pićem, uzbuđenjem, tjelesnim opterećenjem, hladnoćom.
Simptomi bolovi u šaci i prstima
Jutarnja zakočenost zglobova šake i prstiju, praćena laganim bolom, može biti jedan od prvih znakova kroničnoga reumatizma. Bol koji je u početku neznatan, postepeno postaje jači naročito zbog promjene vremena.
Nagao i jak bol, koji može nastati iznenadno u potpuno zdrave osobe i zahvaća veći dio ruke, koja je blijeda i hladna, znak je nagloga začepljenja glavne dovodne krvne žile. Takva ruka mora mirovati (imobilizacija). Bolesniku valja staviti termofor s toplom vodom i što hitnije ga prevesti u bolnicu. O minutama ovisi da li će liječnik uspjeti spasiti pogođeni dio ruke.
Bol u prstu, naročito ispod nokta, može se javiti bez znakova upale. Uzrok je dobroćudan tumor koji je građen od osjetljivih živčanih niti (glomus tumor). Vrlo je osjetljiv na najmanji dodir. Bol se može izazvati pritiskom na nokat. Tumor nikada nije velik, a bol je uglavnom jedini znak da postoji. Liječenje: tumor se odstranjuje kirurškim zahvatom.
>>Pripremite sami melem protiv bolova
Bol je čest u sredini početnoga dijela šake, u blizini ručnoga zgloba. Uzroci mogu biti različiti. Bol je glavni i jedini znak rijetke bolesti koja se javlja kod ljudi koji rade električnim bušilicama i kompresorima. Uzrok je propadanje jedne od mnogih malih kostiju toga područja. Bol se osjeća u sredini početnoga dijela šake na suprotnoj strani dlana. Na istom mjestu, ili u blizini, u području ručnoga zgloba, često se stvaraju “mali tumori”, zapravo šupljine s čvrstom čahurom veličine zrna graška ili trešnje (ganglion). Nekada su liječnici takve “izrasline” udarali čekićem. Danas se liječe davanjem lijekova direktno u sam tumor, ili, što je češće, kirurškim zahvatom.
U predjelu ručnoga zgloba osjeća se bol prilikom pokretanja šake. Pokreti ručnoga zgloba praćeni su škripanjem, koje se može čuti i na veću udaljenost. To je upala tetiva mišića. Javlja se u fizičkih radnika i uzrokovana je prejakim naporom šake. Dolazi do gubitka snage i umora šake. Stiskanje šake postaje bolno. Lako se liječi.
Liječenje bolova u zglobovima prstiju šake
Za liječenje bolova u zglobovima prstiju šake se koriste sljedeće metode:
- stavljanje hladnih obloga na bolne i otečene zglobove
- pošteda od napornijih aktivnosti ako je bol nastala akutno ili naglo, ponekad i imobilizacija zgloba
- fizikalna terapija
- analgetici i protuupalni lijekovi, npr. ibuprofen
- kortikosteroidna injekcija u bolni zglob
- operacija u slučaju teže oštećenosti zgloba