Bosiljak ljekovita svojstva – fantastična pomoć iz prirodne apoteke za niz raznih tegoba

-

Bosiljak (Ocimum basilicum L.) je jednogodišnja mirisava, zeljasta biljka koja izraste 30 do 40 cm sa razgranjenom stabljikom. Listovi su jajoliki i na kraju šiljasti. Mali, bijeli, dvousnati cvjetovi nalaze se u gornjem dijelu stabljike. Listovi su jajolikog oblika na dugim peteljkama. Cvjetovi se razvijaju u velikom broju u gornjem dijelu stabljike. Višebojni su, bijeli, ružičasti ili purpurni. Cijela biljka ima ugodan miris i aromu.

Stanište bosiljka: Pradomovina bosiljka ja Indija. Davno već prije oko 5500 godina poznavali su ga Egipćani, o čemu govore ostaci biljaka pronađeni u grobnicama piramida iz toga razdoblja. Bosiljak je poznata i cijenjena ljekovita i začinska biljka. Prema nekim starim zapisima na prostoru srednje Evrope prenijeli su ga monasi u 12. vijeku.

- Google oglasi -

Bosiljak uzgoj: Na novim prostorima vrsta se udomaćila i uzgaja se u vrtovima. U južnim dijelovima Evrope ponegdje se može naći i van vrtova. Za uzgoj bosiljka potrebna su gnojna tla bogata humusom, te sunčana i od vjetra zaštićena staništa. Biljka je naročito osjetljiva na niske temperature, a ne podnosi ni zalijevanje hladnom vodom. Bosiljak se uzgaja u vrtovima i loncima. Cijela biljka je veoma ugodna mirisa.

Bosiljak ljekovita svojstva

Ljekoviti dio biljke: za lijek se upotrebljava cijela biljka sa sjemenom. Dosada utvrđene ljekovite i djelotvorne materije su: eterična ulja, cineol metil-kalvikol, tinol lineol, kamfor, jedan glikozid i kiseli saponin kao i niz drugih još nedovoljno istraženih materija.

Bosiljak u narodnoj medicini ima vrlo široku primjenu kod liječenja ljudi i životinja. Primjenjuje se kod liječenja upala (želuca, crijeva), kod kašlja, početnih stanja tuberkuloze, kod bolesti mokraćnih organa (bubrega, mjehura). Najčešće se primjenjuje u obliku čajeva.

Ljekovito djelovanje: bosiljak se koristi za umirenje živaca, grčeva u želucu, lakše mokrenje, liječenje astme i zapaljenje bubrega. Koristi se, takođe, za poboljšanje apetita i protiv nesanice. Sjemenkama bosiljka liječe se mokraćni organi.

- Google oglasi -

Bosiljak na 101 način

>> Bosiljak kao lijek

  • Dvije kapi eteričnog ulja bosiljka u žličici meda uklonit će mučnine i smiriti nagon na povraćanje (slično djelovanje na mučnine i povraćanje ima i đumbir).
  • U Indiji listovima bosiljka trljaju mjesta uboda kukaca, a smatraju ga i afrodizijakom. Stare recepture naših baka preporučuju nam da uz postelju stavimo grančice bosiljka i tako rastjeramo dosadne komarce.
  • Ako je vaša kosa ili koža masnija ili na koži imate osip i/ili crvenilo, pripremite čaj od bosiljka i okupajte se u njemu, tj. isperite kosu.
  • Bosiljak možete kombinirati s komoračem, kaduljom i borovnicom te smiriti upalu želuca i crijeva te smanjiti mučnine.
  • Ako ga kombinirate s odoljenom, osigurat će vam miran san, dobar odmor i oslobađanje od stresa i napetosti.
  • Možete ga pomiješati i sa sljezom, majčinom dušicom i nekim drugim ljekovitim biljem što će vam pomoći kod astme i bronhitisa.

Bosiljak kao začin 

Bosiljak je začin za mnoge umake, tjesteninu, povrće, jela od rajčice, graška i graha. Stavljamo ga u juhe, svježe salate, namaze, u tekućinu za kuhanje ribe i na pržene ribe. Idealan je uz sir i češnjak kao namaz za predjelo.

Trgajte ga prstima jer metalni nož oduzima bosiljku većinu najvažnijih sastojaka. Kao začin jelu dodajte ga na kraju kuhanja kako se vrijedni i ljekoviti sastojci ne bi raspali dugim kuhanjem. 

- Google oglasi -

9 KOMENTARI

  1. Sabiha Lugonja Šabanović Bosiljak je najbolje uzgojiti iz sjemena ili kupiti zdravu teglu od domaćih proizvođača i to na placu ili u rasadniku. Oni iz dućana su instantni uzgoj, obično su prerasli, što možete lako provjeriti izvadite li ih iz najlona u kojem su pakirani, kad prodavačice ne gledaju. Ako biljčice nemaju listiće na donjih 10 centimetara stabljike i objese se – prerasle su. Također, najčešće je gužva u tim teglicama i stabljike nikad ne očvrsnu koliko bi trebale. Istu sudbinu dijele peršin, korijander i celer, savjetuje autorica bloga Moj balkon Željka Kolak.

    Kad kupite teglicu bosiljka od proizvođača, presadite ga u duplo veću teglu. Možete pažljivo razdvojiti busen, zajedno sa zemljom, na dva ili tri dijela i presaditi svaki u svoj pitar. Nemojte zaboraviti staviti na dno tegle drenažu i nakon sadnje obavezno lagano zaliti. Poželjno je i prihraniti – ali oprez – isključivo organskim gnojivom! Ne želite nešto što ćete jesti prihraniti gnojivom za cvijeće i ukrasno bilje. U startu možete organsko gnojivo dodati svakih nekoliko dana, ali trećinu propisane doze. Začini općenito ne vole previše hranjivo; prisjetimo se, u prirodi su bili korov.

  2. Sabiha Lugonja Šabanović jos od davnina bosiljak se uspjesno gaji u saksijama i moze se drzati na prozoru ili na balkonu

Comments are closed.

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Čarobna i zdrava juha od kupusa topi salo – Recept

Ne postoji čarobna pilula za mršavljenje, ali postoji čarobna...

5 ekspresni rješenja protiv jakog i neugodnog mirisa ispod pazuha

Hiperhidroza ili pretjerano znojenje čest je poremećaj koji uzrokuje...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas