Brokula ( brokoli, brokolj i brokulica, lat. bracchium) je povrće iz porodice kupusnjača kojoj još pripadaju prokulica, kupus, koraba, karfiola, kelj i druge. Smatra se izvornim oblikom karfiola, a uzgaja se zbog središnjeg i postranih zelenih cvjetnih izdanaka smještenih na razgranatoj i mekanoj stabljici.
Brokula sadrži različite biološki aktivne sastojke (fitohemikalije), čija antioksidativna svojstva pozitivno utječu na zdravlje. Naziv biljke potječe od italijanske riječi “brocco” što znači izdanak, mladica.
Na područje Bosne i Hercegovine donesena iz Italije. Najprije na obalu i neke otoke, a potom i u unutrašnjost Hercegovine, uglavnom u dolinu rijeke Neretve. Danas se u BiH najviše uzgaja u Hercegovini i Dalmaciji.
Brokula ljekovitost
Osim obilja hranjivih tvari, brokula sadrži i različite biološki aktivne sastojke (fitohemikalije), čija antioksidativna svojstva pozitivno utječu na zdravlje, smanjujući rizik obolijevanja od nekih oblika karcinoma i srčanih bolesti.
Brokula je zahvaljujući svom specifičnom sastavu i svojstvu nutraceutika postala žarištem naučnih istraživanja. Sadrži aktivne tvari koje sadrže sumpor – indol karbinol i sulforafan.
Sulforafan potiče prirodne odbrambene mehanizme organizma u borbi protiv nekih vrsta karcinoma (karcinom želuca i debelog crijeva). Isto tako sulforafan uništava bakteriju Helicobacter pylori koja može pridonijeti pojavi čira i karcinoma na želucu čak i kad je otporna na uobičajene antibiotike.
Kao odličan izvor vitamina C omogućuje zaštitu LDL kolesterola od oksidativnog oštećenja. Vitamin C potreban je za formiranje kolagena, “ljepila” koje jača mnoge dijelove tijela poput mišića i krvnih žila. Ima i važnu ulogu u zacjeljivanju rana te djeluje antialergijski.
Ovaj vitamin potiče formiranje žuči, pomaže u odbrani od virusa i detoksikaciji organizma. Iako vitamin C ima mali utjecaj u prevenciji obične prehlade, on skraćuje trajanje i ublažava simptome prehlade.
Po djelotvornosti u liječenju i preventivi nekih vrsta karcinoma brokula je na prvom mjestu, a za njom slijede klice brokule, kelj, mladi luk i crveni kupus. Budući da potiče stvaranje antitumorskih enzima, preporučuje se konzumirati je radi povećanja otpornosti organizma na tumore te kao pomoć u borbi protiv nekih vrsta tumora.
Recepti za bebe
Kašica za bebe od brokule, riže i mrkve priprema se na sljedeči način:
- 300 g brokule
- 2 srednje mrkve
- 200 g (ras)kuhane riže
- 1 žličica ekstra djevičanskog malinovog ulja
- Brokulu narežite na cvjetiće, mrkvu očistite i narežite na kolutiće.
- Skuhajte brokulu i mrkvu u toliko vode da prekrije povrće (ne više od toga)
- Stavite brokulu, mrkvu i rižu u blender i usitnjavajte. Dodajte vode od kuhanja mrkve i brokule tako da se dobije fina kašica.
- Podijelite kašicu u četiri dijela. U onaj dio koji ćete odmah dati bebi umiješajte žličicu maslinovog ulja.