Uz zimsko računanje vremena, dolazi i nepoželjno buđenje u 3 sata ujutro bez ikakvog pretjeranog razloga.
Dok po vašem umu kovitlaju misli o shoppingu, gužvi na poslu, te o nadolazećim porodičnim događanjima, pravi je izazov zaspati i ostati spavati do jutarnjeg alarma. Iako se razlozi razlikuju od osobe do osobe, znanstvenici su prozivali večernje čašice vina, kasnonoćne preglede telefona, stres, pregrijavanje ili noćne odlaske u kupaonicu kao moguće krivce, piše Wall.
Kako onda preživjeti bez buđenja usred noći i preskočiti “zimsku” nesanicu? Doktorica Wendy Troxel, stručnjakinja za san i rutinu spavanja, za neke odgovore.
Uz ove ljekovite biljke lijekovi protiv nesanice su vam nepotrebni
Buđenje u 3 sata ujutro
Savjet koji je dala Troxel veoma je zanimljiv. Ona preporučuje da kada se probudite usred noći, ustanete iz kreveta i započnete s opuštajućim aktivnostima, poput čitanja koje će vas sigurno uspavati. Ali izvan kreveta.
“Naš mozak uči pomoću asocijacija, zato želite da vaš mozak ima jaku asocijaciju, odnosno povezanost između kreveta i spavanja”, kaže Troxel.
“Ključ je odvratiti se od činjenice da vam se ne spava (tako što nećete razmišljati o problemima u krevetu), a kada je mozak ometen od strane neke druge aktivnosti, možda će vam se zapravo opet početi spavati. U tom trenutku, možete se vratiti u krevet. ”
U smislu sprječavanja problema sa spavanjem ona preporučuje tjelovježbu u večernjim satima kako biste umanjili stres i postavljanje dosljedan sat buđenja.
“Vrijeme kada se probudite je najvažniji faktor koji određuje unutarnji biološki sat vašeg mozga. Tako mozak zna kada treba biti oprezan i budan (tokom dana), a kada bi trebao spavati (noću).”
Isprobajte ovih 7 kućnih lijekova za miran i ugodan san
Izbjegavajte kofein i alkohol. I kofein i alkohol povezani su s poremećajem sna, naročito ako se konzumiraju kasnije tokom dana. Zbog ovih tvari osoba može imati problema s uspavljivanjem i veća je vjerovatnost da će se morati probuditi radi mokrenja.
Izbjegavajte večernje obroke. Nedavna anketa sugerira da kasno vrijeme obroka može povećati vjerojatnost da se osoba probudi tokom noći. Iako su potrebna dodatna istraživanja, ljudi koji doživljavaju noćna buđenja trebali bi izbjegavati jelo tri sata prije spavanja.