Ukoliko bolujete od dijabetesa, čira na želucu, bronhitisa ili muku mučite sa visokim pritiskom, čaj od lista smokve je pravi spas. Listovi smokve obiluju antioksidantima i vlaknima. Sadrže vitamine A, B1 i B2 te minerale kalcijum, gvožđe, mangan, fosfor, kalijum i natrijum.
Iako se smokve ne preporučuju dijabetičarima zbog visokog nivoa šećera – smokvin list veoma je zdrav i koristan upravo za ovu grupu ljudi jer pomaže u regulaciji nivoa šećera u krvi. Dobra vijest je i ta da konzumacijom čaja možete čak i prevenirati dijabetes jer ćete povećati osjetljivost na inzulin. Smokvini listovi naročito se preporučuju za tegobe urinarnog i probavnog trakta.
Njihova konzumacija pomaže pri snižavanju visokog pritiska i nivoa triglicerida u krvi, čime pruža dodatnu zaštitu srcu i krvnim sudovima. Iako je određen nivo triglicerida nužan za dobro zdravlje, višak triglicerida u organizmu znatno povećava rizik od pretilosti i srčanih oboljenja.
Upravo smokvin list pomaže pri snižavanju i regulaciji triglicerida u krvi. Koristiti možete listove zelene i crne smokve, jednako su ljekoviti. Osim što od njih možete pripremati čaj, listove možete i žvakati, što je odlično kod čira na želucu.
Čaj od lista smokve priprema
U zdravstvene svrhe čaj od smokvina lista preporučuje se piti oko mjesec dana svaki dan, zatim pauzirati nekoliko sedmica kako bi ponovna konzumacija imala jednako snažno ljekovito svojstvo. U narodnoj medicini smokve kao lijek se koristi protiv zatvora, zubobolje, oteklina, tumora, kašlja, bradavica, upale grla, čireva i gnojnih apscesa, a od njezina lišća kuha se čaj.
Pomoć kod dijabetesa – 2 kašičice osušenih listova smokve prelite šoljom (200 ml) ključale vode. Pokrijte i ostavite da odstoji 10-15 minuta. Zatim procjedite. Svako jutro popijte jednu šoljicu ovog čaja uz doručak.
Pomoć kod čira na želucu i afti u usnoj šupljini – Svaki dan dobro sažvaćite po 2 nježna smokvina lista te ih progutajte. Osim što će pomoći kod čira, osvježi će vaš dah i ublažiti neugodne afte.
Pomoć kod bronhitisa – Prokuhajte 3 smokvina lista u vodi s malo smeđeg šećera pa popijte.
Osim kod dijabetesa, čira, afti i bronhitisa čaj se preporučuje piti i za bolje zdravlje srca, snižavanje krvnog pritiska te kao pomoć u lječenju karcinoma i anemije.
Sušenje lista smokve
U kasno ljeto ili ranu jesen, otrgnite sa stabla zdrave i čitave smokvine listove te ih rasporedite po površini na kojoj ćete ih sušiti.
Sušite ih u sjenci, na tamnom i prozračnom mjestu. Da su listovi suhi, vidjećete po tome što su se smežurani i mrve se pod prstima kad ih stisnete. Kako bi se brže osušili, možete ih prije sušenja i malo iskidati. Kad se osuše, smrvite ih pa ostavite u staklenu teglu sa poklopcem.
Koliko smokava dnevno
Dovoljno je jednu zdijelicu smokava na dan da bi u organizam unjeli sva ljekovita svojstva smokve.
Suhe smokve izvrstan su izvor brojnih nutrijenata i ujedno praktičan i nutritivno vrijedan obrok za sportaše rekreativce i profesionalce. U kombinaciji s orašastim plodovima mogu poslužiti kao idealan međuobrok.
Obiluje kalijem, kalcijem, željezom, fosforom, bakrom te vitaminima B6, C i betakarotenom. Smokva posjeduje vrlo nizak sadržaj masnoća i veći sadržaj vlakana nego bilo koje drugo voće i povrće. To je jedan od razloga zašto bi smokvu trebali konzumirati svaki dan.
Svježa smokva sadrži do 80 % vode i 60 % prirodnog šećera. Preporučuje se konzumiranje smokava više puta dnevno u manjim količinama. Slatkasti okus smokve savršeno se slaže sa slanim okusima, poput ovčjeg ili kozjeg sira, možemo je dodati raznim kompotima ili jelima od peradi. Od svježe smokve možemo napraviti kompot, pekmez, slatko od smokava i fermentirana pića.