Čaj od maslačka – zlata vrijedan lijek, svima na dohvat ruke

-

Maslačak (Taraacum officinale) je veoma rasprostranjena biljna vrsta, koja najviše raste na vlažnim livadama. A inače ga možemo naći svuda. Najčešće se koristi kao čaj od maslačka.

O upotrebi maslačka u ljekovite svrhe svjedoče arapski medicinski spisi Razesa i Avicena, u kojima se spominje da za lijek koriste svi dijelovi biljke kada je u cvatu, a najčešće korijen.

- Google oglasi -

Svježi biljni materijal maslačka je pun bijelog mliječnog soka. Kada se osuši biljka izgubi tri četvrtine težine. Osušeni biljni dijelovi su složenog hemijskog sastava.

Čaj od maslačka ljekovita svojstva

Maslačak sadrži obilje gorkih supstanci koje utiču na pojačano lučenje žuči, olakšava varenje i čisti crijeva. Prema preporukama njemačke komisije, čiji radovi predstavljaju osnove savremene fitoterapije, primjena preparata na bazi korijena i herbe maslačka opravdana je kod dispepsije, infekcija urinarnog trakta, nekih oboljenja jetre i žučne kese, kao i kod gubitka apetita. U narodnoj medicini maslačak ima vrlo sličnu primjenu.

Uglavnom se koristio kod poremećaja protoka žuči, upala urinarnog sistema, dispepsije. Također i protiv hemoroida, kod neregulisanog protoka krvi kroz vene, gihta, reumatskih oboljenja, ekcema i drugih kožnih oboljenja.

S obzirom na to da čaj od maslačka ima snažan diuretički efekat (podstiče mokrenje), može da se koristi i kao preventiva bubrežnog kamenca.

- Google oglasi -

U kineskoj narodnoj medicini biljka maslačka se koristi za liječenje akutnog zapaljenja dojki, urinarnih oboljenja i izostanka lučenja majčinog mlijeka, a u indijskoj još i za liječenje hroničnih čireva, tuberkuloze, nadutosti, žutice i kamena u žučnoj kesi.

Primjena proizvoda na bazi korijena i herbe maslačka kontraindikovana kod opstrukcije žučnih puteva, upale žučne kese i ileusa.

Čaj od maslačka priprema

Potrebni sastojci:

  • 2 šoljice vruće vode
  • 2 kašike sušenih cvjetova maslačka

Priprema

Prelijte cvjetove maslačka vrućom vodom. Poklopite i pustite da stoji 5 minuta. Nakon toga procijedite i poslužite. Najbolje je izbjegavati dodavanje sladila, ali ako baš ne možete piti nezaslađen čaj, dodajte kašiku meda.

Nuspojave čaja od maslačka

Od neželjenih dejstava proizvoda na bazi korijena i biljke maslačka, najveći značaj imaju alergijske reakcije koje i nisu baš rijetke. One se mogu ispoljiti kao koprivnjača, kontaktni dermatitis pa čak i kao anafilaksa. Maslačak se ne preporučuje naročito onima koji su alergični na polen ambrozije, zbog mogućnosti ukrštene reakcije.

Nekada upotreba preparata i čaja od maslačka može da dovede do stomačnih problema jer stvara kiselost u organizmu zbog stimulatornog djelovanja na sokove za varenje.

Uočeno je također da istovremena primjena maslačka sa nekim lijekovima kao što je antibiotik ciprofloksacin smanjuje njegovo ljekovito dejstvo.

Preporučena dnevna doza maslačka

Ukoliko primjena preparata i čaja maslačka nije drugačije propisana, uobičajena dnevna doza korijena maslačka je od 12 do 30 g ili od 3 do 4 g sušenih dijelova cijele biljke.

Maslačak može da se koristi i u ishrani, za šta su preporučljivi samo mladi nadzemni dijelovi biljke, od kojih se prave salata ili varivo. Starije biljke su dosta gorke pa se ne preporučuju za jelo.

- Google oglasi -

9 KOMENTARI

  1. super kropirjeva salata u proljeće čim se pojavljuje ja ga berem …….. maslačak je super za one koji imaju malo željeza u krvi uživajte ga i vidjećete rezultat!!!

  2. Med od maslačka:
    500 cvjetova maslačka, 4 limuna i 2 naranče, 2 litre vode i 2 kg šećera.
    Limun i naranču dobro operete i sitno izrežete zajedno s korom, zatim dodate 500 cvjetova maslačka i 2 litre vode i to sve kuhate oko 2 sata. Nakon toga procijedite. Gusti dio bacite, a u ostatak dodate 2 kg šećera i dalje kuhate oko pola sata do 45 min. Smjesa će se polagano zgusnuti, i neće potpuno,ali slobodno nakon 45 min. sipajte u tegle i zatvorite. Kad se ohladi stegnut će se i pretvoriti u med 🙂

Comments are closed.

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Riješite se mrava i paukova uz ovih nekoliko trikova

Kako otjerati mrave, jer ponekad nam se čini kao...

Sena

Opis biljke: Sena je biljka koja ne raste na...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas