Ako imate kroničnih tegoba u području trbuha, posebno s radom želuca, čaj od pelina za želudac je prva biljka koju morate uzeti, jer pelin biljka uspješno rješava sve tegobe vezane za trbuh.
Ljekovitost biljke pelin je velika, no treba se koristiti u pravilnim dozama. U suprotnom može uzrokovati nuspojave slične halucinacijama.
Pelin u sebi sadrži glikozide i gorke tvari. Osim toga sadrži i organske kiseline kao što su jabučna, taninska i jantarska. Listovi pelina sadrže zelenoplavo eterično ulje tujon, terpene, tanaceton i soli kalijana i mangana. Pelin je biljka koja raste razgranato i ima srebrnkaste listove. Specifičnog je i jakog mirisa, a okus mu je gorak po čemu je pelin najviše i poznat. Koristio se još u doba Rimljana i Grka kao lijek.
Čaj od pelina ljekovitost
Ovo su samo neka od ljekovitih svojstava čaja od pelina:
- potiče apetit
- služi za okrijepu nakon bolesti
- otklanja probavne smetnje kao što je nadutost
- omogućava bolju cirkulaciju
- pospješuje trudove kod trudnica
- pomaže radu jetre i žuči
Čaj od pelina za želudac
Čaj od pelina može se koristiti i samo za okrijepu ali je odlično nakon operacija ili teških bolesti. Otklonit će probavne smetnje i nadimanje, te olakšati probavu. Brojna ljekovita djelovanja pelina povoljno utječu na cjelokupni organizam. Dugotrajnim korištenjem smanjit će se neugodni simptomi šećerne bolesti, nepravilnog rada crijeva, smetnje u radu jetre, žući i slezene. Ova biljka pozitivna je i za funkcije ženskih spolnih organa.
U probavi pelin omogućuje čišćenje organizma od nametnika. Zato je odlično sredstvo u prevenciji protiv gastritisa želuca, proljeva, prevelike kiseline u želucu, debljine, žutice, žgaravice te lošeg zadaha.
Biljka pelin bere se između srpnja i kolovoza prije nego krene cvjetati. Mogu se brati korijen i list, a koristiti se može svježi ili sušen u hladu. Od pelina se mogu, osim čaja, raditi i tinktura, ekstrakt, vino i prah.
Čaj od pelina priprema
Izrada ovog čaja je vrlo jednostavna. Trebat će vam 5 do 15 grama listova pelina. Prelijte ga s pola litre ili litrom vode, pričekajte 15 minuta. Nakon toga procijedite i možete ga piti. Pazite da ne stavite preveliku dozu listića, a premalo vode kako ne bi došlo do nuspojava. Pije se 2 šalice dnevno prije ili poslije jela.
Čaj od pelina za gastritis
Pelin je najkorištenija biljka za želučane probleme, bez obzira na veliku gorčinu. Djeluje vrlo brzo otklanjajući sve želučane tegobe.
Čaj od pelina odlično je sredstvo protiv grčeva u želucu i crijevima, katara želuca, zatvora, proljeva, prevelike kiseline u želucu, pritiska i osjećaja boli.
Dnevno pijte jednu do dvije šalice čaja od pelina, ali terapija neka traje maksimalno sedam dana.
Priprema čaja – Prelijte žličicu biljke i ostavite deset minuta, zatim procijedite i popijte.
Pelin nuspojave – Ne smiju ga uzimati djeca ni osobe koje imaju problema s čirom na želucu te se ne preporučuje konzumacija dulja od 7 dana. Nakon toga treba napraviti pauzu od sedam dana, pa se može ponoviti. Nipošto se ne preporučuje trudnicama jer djeluje kao prirodni abortiv, odnosno može izazvati abortus, ni dojiljama jer može zagorčati mlijeko, no vrlo je korisna pomoć rodiljama jer pospješuje trudove.
Tinktura od pelina recept
Tinktura za želudac – Pripremite 10 grama biljke pelina, 4 grama dobro usitnjenog podanka iđirota, 4 grama dobro usitnjenog korijena srčanika i 4 grama usitnjene kore od naranče. Sve to namočite u 200 grama jake rakije. Ostavite 8 dana i procijedite. Pije se kod svih teškoća u želucu, od 15 do 20 kapi, s isto toliko kapi vode, s tim da se može piti od 2 do 4 puta dnevno. Pored čaja i tinkture pogledajte ovdje kako se pripremaju ljekoviti pripravci od pelina.