Spremite se za zimu uz stari dobri domaći čaj od šipka

-

Šipak (šipurak), biljka koja je poznata po svojoj ljekovitosti i primjeni još od davnina. Od njega se prave marmalade, džemovi, sirupi soka, likeri, a veoma je poznat i čaj od šipka. Šipkov čaj je fenomenalna preventiva infekcijama kojima smo svi skloni na jesen i tokom zime.

Pošto je poznat kao obilje vitamina C, čaj od šipka je jedan od glavnih asocijacija kao napitak koji podiže imunitet i zbog toga je neizostavan u zimskim mjesecima. Veoma prijatnog, diskretno kiselkastog ukusa ovaj napitak sadrži tanine, voćne kiseline, masno ulje u sjemenu, flavanoide, karotin, vitamin E, K.

- Google oglasi -

Važno je istaći da se C vitamin prilikom kuhanja čaja šipka ne gubi kao što je čest slučaj kod većine čajeva. Također, treba napomenuti i značaj sjemenki iz šipka u kojoj se nalazi većina svih već gore navedenih minerala, vitamina i kiselina.

Čaj od šipka zašto je dobar

Što se tiče nutritivnih vrednosti čaja od šipka (suhog šipka) količina bjelančevina i masti je mala za razliku od svježe biljke. Ipak, najviše sadrži ugljene hidrate, dok saharoze ima u maloj količini. Čaj od šipka nije poznat kao alergen, jer ne sadrži otrove u sebi, nuspojave se samo mogu javiti ako se konzumira u prevelikim količinama.

Kao što smo već spominjali, ovaj napitak zbog svoje bogate količine vitamina C dobar je za opšte zdravlje, jer jača imunitet, kao i to da osvježava, dobar je protiv iscrljenosti organizma i umora. Čaj od šipka pomaže za ublažavanju menstrualne boli, pomaže kod mršavljenja, pozitivno djeluje na osobe s hipertenzijom, ima antikancerogeno djelovanje…

Sušenje šipka za čaj

Plod divljeg šipka raste na grmu koji ima oštre bodlje i ovalne listove. Možete ga pronaći na sunčanim rubovima šuma, putevima po pašnjacima brdskog i nizinskog područja. Plodovi koji su vam potrebni za čaj su ovalnog oblika i narančasto-crvene boje

- Google oglasi -

Za sušenje je najbolji tvrdi plod koji nije u potpunosti sazrio i omekšao. Idealno ih je ubirati u ranu jesen jer su tada slađi, a u to vrijeme ih je lakše i uočiti jer većina lišća otpadne. Obavezno nosite rukavice kako bi izbjegli ozljede od oštrih bodlji na grmu.

Prije početka procesa sušenja, plodove je potrebno dobro oprati u vodi i osušiti krpom. Sjemenke divljeg šipka nisu jestive i mogu biti štetne za zdravlje. Zato je potrebno odrezati vrhove svakog ploda, otvoriti ga uzdužno i izvaditi sjemenke

Vađenje sjemenki nužno je ako ste šipak prikupili s grma krumpirove ruže (lat. Rosa rugosa) , ali ih možete ostaviti ako je šipak s vrste pasja ruža (lat. Rosa canina). U svakom slučaju potrebno je odrezati krajeve ploda.

Šipak se najčešće suši u pećnici, a možete koristiti i dehidrator ako ga imate kako bi ubrzali proces sušenja (traje oko 5 sati). Najtradicionalniji način sušenja je na suncu, ali taj proces traje duže. Možete ih sušiti cijele ili prepolovljene.

Čaj od šipka priprema

Proključalom vodom preliti osušeni šipak i ostaviti da odstoji pet do deset minuta. Potom procjedite i čaj možete konzumirati. Dozvoljeno je piti tri do četiri šolje čaja na dan. Prepuruka je da to bude u odnosu 1 kašičica šipka na 200 mililitara vode.

Čaj od šipka za proljev

Čaj od šipka je još jedna prirodna alternativa za borbu protiv proljeva. Šipak je jedna od najstarijih biljaka korištenih za liječenje različitih tegoba upravo zato što obiluje brojnim vitaminima i mineralima. Iako je sezona šipaka u jesen, zanimljivo je da čaj od šipka protiv proljeva možete pripremiti sami i piti tokom cijele godine.

Osim običnog čaja od šipka kojega možete kupiti u bilo kojem dućanu, također možete sami pripremiti čaj od šipka protiv proljeva od suhe kore nara. Umjesto bacanja kore u smeće, možete je sačuvati i koristiti tokom cijele godine za pripremu čaja. Nevjerovatno sredstvo koje će vam pomoći kod svih stomačnih infekcija i crijevnih poremećaja je suha kora nara.

Čaj od šipka se pokazao kao najbolji čaj protiv proljeva za djecu, ali zbog neodoljivog okusa i mirisa, ne mogu mu odoljeti niti odrasli. 

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Regulišite holesterol bez lijekova – Namirnice koje će zasigurno regulisati visok holesterol

Ako imate povišen holesterol, prvo što treba da uradite...

Malina

Opis biljke: malina je trajna biljka grmastog oblika. U...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas