Alergije na polen mogu izazvati niz neprijatnih simptoma, ali prirodni načini ublažavanja tegoba postaju sve popularniji. Čaj protiv alergije na polen može biti efikasna pomoć, jer određene biljne kombinacije pomažu u jačanju imuniteta i smanjenju upalnih reakcija. Biljni čajevi poput kadulje, vodopije i mente mogu doprinjeti olakšanju disanja i umirivanju iritacija, pružajući prirodno rješenje za sezonske alergije.
Čaj protiv alergije na polen
Sastav čaja:
70 g lista medvjetke ( crvenog medvjeđeg grožđa) (Arctostaphglos uvaursi, folium)
60 g lista pitome metvice (Mentha piperita, folium)
50 g lista divlje metvice (Mentha aquatica, folium)
40 g lista mediteranskog vriska, čubra (Satureja montana, folium)
40 g lista matičnjaka (Melissa officinalis, folium)
30 g lista kadulje (Salvia officinalis, folium)
30 g stabljike vodopije (Cichorium intgbus, caulis)
Pripremanje i primjena čaja:
Bilje pomiješati i usitniti do veličine 1 cm. Do upotrebe pohraniti u papirnatu vrećicu. Na 1 litar uzavrele vode dodati 6 g mješavine i kuhati poklopljeno 1 minutu. Ostaviti neka se poklopljeno ohladi na sobnoj temperaturi. Ohlađen čaj procijediti u staklenu bocu. Piti ga nezaslađenog, po 2 dl prije i 5 dl poslije jela. Ostatak čaja piti umjesto vode tokom dana. Količina čaja nije ograničena, dnevno se može piti koliko organizam traži tekućine. Čaj se može zasladiti i medom, ali čistim (od kadulje, drače ili bagrema).
Osobe koje pate od alergije na pelud mogu ublažiti simptome pravilnom prehranom. Hrana bogata antioksidansima, poput voća i povrća, može pomoći u smanjenju upalnih reakcija, dok namirnice bogate omega-3 masnim kiselinama, poput ribe i orašastih plodova, mogu poboljšati imunološki sistem. Hrana treba biti dobro raskuhana, kašasta, s učešćem najmanje 60% povrća i različite zeleni. U sva kuhana jela i salate svakako se preporučuje dodavati crveni luk i češnjak. Soliti isključivo morskom solju i to umjereno.
Nije preporučljivo koristiti papar, mljevenu ljutu papriku, kao ni zaprške. Treba se kloniti zagušljivih prostorija, naglih razlika u temperaturi, te mirisa raznih sagorijevanja.
Treba potpuno izbjegavati kretati se na mjestima gdje ima peludi, posebno ako ima povjetarca. Što manje se zadržavati u blizini biljaka u cvatu, poput drijena, šljive, lipe, bora i drugog drveća, niskog raslinja i trava. Terapiju primjenjivati dok se ne potroše svi sastojci za čaj, najmanje 30 dana, a po potrebi i dulje.
Sok protiv alergije mogao bi donijeti spas od sezonskog kihanja, kašljanja, crvenih očiju i curenja iz nosa a kako se priprema pročitajte ovdje.