Čaj je neodvojivi dio zdravog načina življenja. Neke od nas će on podsjetiti na sezonu gripe i bolesti, ali njega treba piti svaki dan, bez obzira jesmo li zdravi ili bolesni.
Osim što će nam vratiti zdravlje, uz njega ćemo se zimi ugrijati, ljeti osvježiti, a ako ga konzumiramo dovoljno često možemo izbjeći akne, priječiti opadanje kose i izgladiti bore.
Stručnjaci su dokazali da su biljke i čajevi preteče lijekova, a Hipokrat je ostavio podatke o čak 400 ljekovitih biljaka i njihovom načinu konzumiranja. Ponuda čajeva s vremenom je postala raznovrsna, pa tako u marketima možemo pronaći od čajeva sa klinčičima i cimetom, preko voćnih mješavina, do klasičnih čajeva od kamilice, nane, kao i crnih čajeva.
Počet ćemo sa čajem od majčine dušice, za koji se smatra da je jedan od najkorisnijih. On djeluje umirujuće i antibakterijski, te pomaže pri menstrualnim bolovima, bolovima u želucu, opušta grčeve, jača živce, a koristi se i kod crijevnih problema, te kod dijareje.
Čaj od kadulje, koji se zbog svog jačeg okusa kod nas koristi češće kao vodica za ispiranje usta nego kao napitak, ne zaostaje za majčinom dušicom.
Liječi veliki broj upala, jer je baktericidna, naročito onih u usnoj šupljini, a pročišćava i dišne organe, liječi upaljeno grlo, krajnike, te sluznicu u ustima. Grkljanje i ispiranje usta kaduljom očuvat će zube, te spriječiti pojavu neugodnog zadaha. Ovaj čaj trebaju koristiti osobe koje se pretjerano znoje, a pomoći će vam da smirite živce i opustite mišiće.
Crni čaj je klasik i mnogi ga piju s dodatkom mlijeka. Sadrži jednu četvrtinu kofeina, koliko jedna šoljica kafe, ali on je za razliku od kafe mnogo manje štetan.
Ukoliko volite popiti čašicu više, u pomoć pri jutarnjem mamurluku učinkovito vam pristiže čaj od hrastove kore. Osim što smanjuje učinak alkohola, umiruje upalne procese u usnoj šupljini.
Preslica svojim djelovanjem pomaže obnavljanju krvi pa je dobro piti čaj od preslice kod svih oblika krvarenja. Ako ovim čajem ispiremo kosu smanjit će njeno ispadanje. Ovaj čaj pomaže kod većine bubrežnih tegoba, a prema tvrdnjama stručnjaka može pomladiti kožu, te pomoći u borbi protiv bora. Ipak, kod upotrebe ovog čaja potreban je oprez, budući da je preslica jaka ne smije se piti u većim količinama, ni koncentracijama.
Nanu mnogi smatraju kraljicom čajeva, a nezamjenjiva je pri nesanici, menstrualnim tegobama, pri povišenim razinama sresa kod djece i odraslih, smanjuje probavne tegobe i bolove u trbuhu. Također je čistač urinarnog trakta, a posješuje zacjeljivanje organizma.
Lipa će nam olakšati disanje i smanjiti upalne procese respiratornog trakta, a posebno će odgovarati osobama pod sresom. Stariji vjeruju da mudrost predaka dolazi zbog toga što su brižno sakupljali mirišljave cvjetove lipe, sušili ih i pili kao čaj.
Zeleni čaj može smanjiti rizik bolesti srca i krvnih žila, smanjiti opasnost od rasta tumora, djeluje protuupalno ili se naprosto koristi kao stimulans zbog toga što sadrži kofein. Smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti gotovo za četvrtinu, smanjuje rizik i od drugih oboljenja, a na taj način produžuje životni vijek. Zeleni čaj je kao napitak koristan u borbi protiv akni. Olakšava probavu i pomaže detoksikaciju organizma što je dobrodošla pomoć u sprječavanju nastanka akni.
Taheebo čaj sadrži unutarnju koru drveta i dokazano povećava otpornost organizma i vitalnost, te pridonosi stvaranju novih stanica u organizmu. Koristi se kod anemije, dijabetesa, proširenih vena, reume i arterioskleroze.
Za kraj – Ako ikako možete čaj pijte nezaslađen, jer svakom od njih smanjuje se učinkovitost ako ga pijemo sa šećerom.