Celer kao lijek za sve bolesti

-

Celer (lat.Apium graveolens) je dvogodišnja zeljasta biljka s mesnatim i vretenastim korijenom koji ponekad može biti i gomoljast. Stabljika mu je razgranjena, a doseže visinu od 40 do 80 cm. Tamnozeleni i sjajni listovi celera su veliki i perasto razdijeljeni, dok su listići klinastog oblika, gore urezani i nazubljeni. Kuglasti plod je rebrast.

Nekada se vjerovalo da celer pospješuje spolnu moć. Danas se zna da pospješuje uspješnu razmjenu materija. Bogat je limonenom, eterskim i masnim uljem. U korijenu ima eterskog ulja, šećera, apina, asparagina, tirozina, kolina, alosorbusena, pentosana i masti.

- Google oglasi -

Slatkasti odebljali korijen celera najčešće se koristi za spravljanje salate, variva ili kao začin za supe i čorbe. Peteljke i listovi koji imaju jak aromatičan miris, također služe kao začin. Biljka zadržava specifičan miris i nakon sušenja. Divlji celer zbog jakog i neugodnog mirisa, malo se koristi.

Celer ljekovita svojstva

Za liječenje astme, katara pluća, promuklosti, bolesti živaca, mokraćnih putova, bubrega, gihta, reume, poboljšanja apetita, otklanjanja probavnih smetnji, jačanje želuca. Celer se koristi u liječenju vodene bolesti, reumatskih bolesti, gihta (uloga) i pretjerane gojaznosti, kroničnog katara pluća, grčeva u prsnom košu, što su povezane s osjećajem straha, nadutosti, slabosti želuca, pomanjkanja apetita i bolesti koje su uvjetovane nedostatkom osnovnih materija potrebnih organizmu. Isto tako, celer poboljšava krv i cirkulaciju krvi.

Celer biljka raste kao divlja i kulturna biljka koja se uzgaja u povrtnjacima. Kao divlja raste na obalnom području i na vlažnim područjima gotovo po cijeloj Europi, a nalazi se i na drugim kontinentima. Drži se da je divlji celer otrovan te ga zato ne upotrebljavamo u liječenju ljekovitim biljem. Za vrtni ili pitomi celer drži se da je veoma značajna ljekovita biljka.

Ljekoviti dio biljke: za lijek se koristi korijen vrtnog celera.

- Google oglasi -

Čaj od celera protiv reume

U litri vode kuha se 40 grama celerovog lišća nekoliko minuta. Poklopljeno stoji dok se ne ohladi. Procijedi se i pije mlako nekoliko puta dnevno, a u trajanju od nekoliko nedjelja.

Celerom protiv bubrežnih bolesti

Protiv bubrežnih tegoba treba piti sok od svježih listova celera, sa medom ili kao alkoholaturu – 30 kapi dnevno.

Celer kao lijek

Celer se preporučuje za snižavanje visokog krvnog tlaka, za zaustavljanje širenja malignih stanica i za smanjenje razine šećera kod dijabetičara. Konzumiranje celera se preporučuje ljudima koji imaju kamen u mokraćnom mjehuru ili bubrezima.

Celer je diuretik, urinarni antiseptik zbog visokog sadržaja terpena i nekih eteričnih ulja, a djeluje i antibakterijski i antimikotički. Kod bolesti grla ima protuupalno djelovanje i otklanja loš zadah. Koristan je i za oboljele od astme.

Korijen celera kao lijek u narodnoj medicini se rade pastile od kuhanog korijena celera i žutog šećera s kojima se smiruje kašalj. Celer se preporučuje trudnicama, ženama koje imaju problema s celulitom, a služi i za reguliranje menstruacijskog ciklusa te kao preventiva kod osteoporoze. Ova namirnica pomaže radu crijeva, čini oči i jetru zdravima, regulira povišen kolesterol, a djelomično i trigliceride.

Biljka celer je idealna namirnica za mršavljenje. Ima vrlo malo kalorija, puno vlakana, a sadrži i kalcij te vitamin C koji pomažu u mršavljenju. 100 grama celera sadrži samo 14 kcal. Stabljika celera se često konzumira kao zdrava grickalica za mršavljenje jer sadrži veliki postotak vode. Ako niste ljubitelj ovog povrća, možete ga dodati u svoj smoothie za mršavljenje ili ga staviti u juhu i salatu.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Kalendar branja ljekovitog bilja: Kako, gdje i kada brati ljekovito bilje?

Kalendar branja otkriva kada treba pristupiti branju ljekovitog bilja,...

Miris za dobro raspoloženje

Čulo mirisa je zaslužno za mnoga osjećanja: budi uspomene,...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas