Lišće celera vrlo je bogato A vitaminom, a stabljike i korijen celera su odličan izvor vitamina B1, vitamina B2, vitamina B6, vitamina C, folne kiseline, kalija, kalcija, magnezija, natrija, fosfora, željeza te mnogih esencijalnih aminokiselina. U narodnoj medicini celer se najčešće upotrebljava za čišćenje organizma (posebno krvi), jačanje živaca te kao lijek za bolesti bešike jer podstiče izlučivanje mokraće.
Dok mnoge druge namirnice gube svoje hranjive tvari tokom kuhanja, većina hranjivih tvari u celeru ostaje iskoristiva i nakon kuhanja. U kulinarstvu se najviše koristi kao dodatak varivima ili se dodaje u salate.
Ljekovitost ovog povrća poznata je od davnina. Ljudi su uzgajali celer jer su smatrali da jača imunitet, a sjemenke su korištene za ublažavanje bola.
Celer kao lijek
Konzumiranje celera pomaže u snižavanju krvnog tlaka. Celer sadrži ftalide (supstance koje opuštaju arterijske mišiće), koji šire krvne žile. Ftalidi također smanjuju izlučivanje hromona stresa, koji uzrokuju skupljanje krvnih žila.
Celer je jedan od prirodnih lijekova koji mogu pospješiti potenciju.
Celer je dobar izvor flavonoidnih antioksidanata (zeaksantina, luteina i beta-karotena), koji imaju antioksidativna svojstva (štite od nastanka raka), te pomažu očuvanju zdravlja očiju i vida.
Celer sadrži supstancu kumarin koja sprječava štetno djelovanje slobodnih radikala, što organizam štiti od nastanka raka.
Za dobro zdravlje važan je balans između “kiselih” i “alkalnih” namirnica (ako u organizmu prevladava kisela sredina, to povećava rizik od obolijevanja od raznih bolesti). Celer je po svom sastavu alkalna namirnica.
100 grama celerovog korijena sadrži samo sedam kalorija, a obilje minerala (320 miligrama magnezija i 16 milicentigrama folata). Odličan je izvor i vitamina C (koji osnažuje imuni sistem i pomaže u borbi protiv prehlade i gripe), vitamin K (koji ima važnu ulogu u zgrušavanju krvi) kao i dijetalnih vlakana (koji efikasno utječu na probavu).
Sirovi celer je veoma djelotvoran sastojak prehrane kod kožnih oboljenja, budući da pomaže izlučivanju toksina (štetnih supstanci) iz organizma.
Celer je prirodni diuretik, što ga čini idelanom namirnicom za osobe koje imaju bubrežna oboljenja.
Smirite nervni sistem
Celer sadrži znatne količine magnezija, kalija i kalcija. Dobrotvoran učinak tih minerala služi za smirivanje živčanog sustava. Čak je i Hipokrat propisivao sok stabljike celera pacijentima oboljelima od živčane napetosti.
Sok od celera
Pomoć kod bubrežnih kamenaca
Celer je izvrstan diuretik. Kalij i natrij koji sadrži pomažu u regulaciji tjelesne tekućine, a osim toga stimulira proizvodnju urina. Pravilno usmjerava bubrežne funkcije, a uklanjajući toksine sprječava nastanak kamenca.
Pomoć u probavi – Posebne hranjive tvari iz vlakana celera pomažu pokretljivosti crijeva. To celer čini prirodnim laksativom koji pomaže da se oslobodite zatvora.
Celerov sok je nevjerojatan eliminator toksina iz tijela pa tako pomaže u razbijanju i izbacivanju mokraćnih i žučnih kamenaca
Mješavina soka korijena celera i mrkve korisna je za nedostatak vitamina, usporava proces starenja, poboljšava stanje tokom kroničnog umora, stimulira izlučivanje želučanog soka. Korijen celera koristi se za poboljšanje metabolizma vode i soli, za liječenje dijabetesa, zglobova, bolesti urogenitalnog sustava.
Med i celer kao lijek
Celer i med pomoći će iscrpljenom organizmu da se brže oporavi. Za to je potrebno naribati korijen celera i pomiješati ga sa dvije žlice meda. Uzimati više puta dnevno po jednu malu žlicu ove smjese.
Savjet: Općenito je dobro jesti salatu od mješavine jednakog omjera ribanog celera i ribane jabuke.