Zdrav čovjek mokri prosječno pet puta u 24 sata, i izluči 1-1,5 litru mokraće. Kada neka osoba mokri znatno češće, gotovo svaki sat, ili još češće, ta se pojava naziva polakizurija. Takvo učestalo mokrenje može biti praćeno i mokrenjem velikih količina mokraće. Čest nagon za mokrenje, čak i više od 20 puta dnevno, može biti praćen i mokrenjem umanjene količine mokraće.
Poznato je češće mokrenje zimi, zbog izlaganja hladnoći, zbog pijenja alkoholnih pića ili većih količina tekućina, nakon uživanja kafe ili čaja, čest nagon za mokrenje posebno se pojavljuje kod nervozne osobe, naročito kod žena, uglavnom danju. U neurotičara već sama pomisao na mokrenje izaziva potrebu za mokrenjem.
>>Da li znate – Koliko često je normalno mokriti u jednom danu?
Čest nagon za mokrenje uzroci
Učestalo mokrenje pojavit će se kod svih onih bolesti koje su praćene pojačanim lučenjem mokraće u bubregu, trajna je pojava kod šećerne bolesti, kroničnih bolesti bubrega (kronični nefritis) i nekih bolesti mozga.
Prolazna je pojava u onih osoba koje uzimaju lijekove za pojačano lučenje mokraće, lijekove uzimaju osobe koje imaju srčane bolesti, visok tlak, tekućinu u trbuhu zbog ciroze jetre.
Upale su najčešći uzrok učestaloga mokrenja koje nije praćeno ukupnim povećanjem izlučene mokraće. Upala mjehura glavni je uzrok tegoba. Osoba koja ima upalu mjehura dobiva jak nagon na mokrenje odmah čim se u mjehuru nakupi i najmanja količina mokraće. To traje i danju i noću.
Kamenci u mokraćnom mjehuru također izazivaju podražaj stijenke mjehura i česti nagon na mokrenje, ali samo u toku dana. Noću, kao i za mirnoga ležanja, nema nagona na mokrenje, pojavit će se samo ako uz kamenac postoji i upala. I napad bolova zbog bubrežnih kamenaca tjera na mokrenje.
Tumori mokraćnih mjehura uzrok su učestalog mokrenja. Pritisak na mokraćni mjehur u žena mogu pratiti upale jajnika i tumori maternice. Promijenjen položaj maternice i trudnoća mogu dovesti do učestaloga mokrenja.
I upale drugih organa u trbušnoj šupljini mogu izazvati slične smetnje, npr. upala slijepoga crijeva i potrbušnice. Učestalo mokrenje javlja se češće noću zbog nakupljanja većih količina mokraće u mokraćnom mjehuru. Takav zastoj mokraće mogu izazvati povećana prostata, tumori i upala prostate, ožiljci u mokraćnoj cijevi poslije upala i kamenac.
Srčani bolesnici češće mokre noću zato što mirovanje oporavi rad srca koje pojačava protok krvi kroz bubrege.
Pratim vasu stranicu dugo godina al nemogu da prebacim sa srpskog na hrvatski nikako. Iskljuci me fb. Lijecenje pomocu smrekovih bobica.
https://www.narodnilijek.com/web/smreka-borovica/
https://www.narodnilijek.com/web/lijecenje-bobicama-kleke/
https://www.narodnilijek.com/web/sok-od-smreke/