Nema nikakve veze između upotrebe mobitela i razvoja raka – objavili su australski znanstvenici, a prenijeli svjetski mediji, u svibnju ove godine.
Izloženost zračenju mobitela značajno povećava rizik od razvoja raka na mozgu i srcu, objavili su američki znanstvenici, a prenijeli svjetski mediji, prije nekoliko dana.
Oprečni rezultati
Prvospomenuta studija – samo jedna od, uključujući opsežno dansko istraživanje iz 2011. godine, mnogih studija koje nalaze da mobiteli ne utječu na pojavnost raka – rađena je tako što su znanstvenici prikupljali podatke o rastu korištenja mobitela između 1982. i 2013. i usporedili ih sa stopama učestalosti raka mozga.
Drugospomenutu, najnoviju studiju kojoj su upravo objavljeni samo neki dijelovi, tijekom dvije i pol godine, na dvije i pol tisuće štakora provodio je američki Nacionalni toksikološki program (National Toxicology Program, NTP).
Rezultati studije koja je koštala 25 milijuna dolara pokazali su da je kod štakora-mužjaka izloženih radiofrekventnom zračenju značajno veća vjerojatnost da se razvije vrsta moždanog raka zvanog gliom, te rijetka, maligna forma tumora na srcu, nego što je to slučaj kod kontrolne skupine neizložene zračenju.
Takvi kontradiktorni rezultati studija rađenih o istoj temi zbunjuju korisnike mobitela i relativiziraju važnost pitanja šteti li doista čovjekovu zdravlju mobitelsko zračenje.
Postoji i rašireno mišljenje da studije koje ne pronalaze vezu između mobitelskog zračenja i teških oboljenja naručuju telekomunikacijske kompanije, te da i nezavisna istraživanja koja pak pronalaze vezu između zračenja i porasta raka uvijek “minira” netko od “insajdera”.
Moramo se zabrinuti
Nova američka studija u tom bi smislu mogla biti prekretnica, trenutak od kojeg smo svi strepili, kako je rekao Chris Portier – ranije direktor u NTP-u, sada znanstvenik u Fondu za zaštitu okoliša – s obzirom na to da već početni rezultati studije rađene na saveznoj razini ukazuju da RF zračenje ipak može izazvati rak.
Takav nalaz morao bi biti alarm za znanstvenu zajednicu, smatra Portier, dodajući kako NTP radi najbolje životinjske biološke testove na svijetu. “Oni imaju zvjezdani ugled, i ako su nam rekli da su rezultati studije pozitivni, onda imamo razloga za zabrinutost”, kaže znanstvenik.
Istraživanja su dosad provedena samo na štakorima; pokusne životinje primale su razine zračenja koje “nisu puno drukčije” od onih kojima su izloženi ljudi. Kod ženki nisu zabilježene veće stope rasta tumora od uobičajenih, za razliku od mužjaka kod kojih je zabilježen izvjestan porast (značajniji tek kod izrazito velikih doza zračenja).
No Chris Portier upozorava kako čak i vrlo mali porast incidencije raka izazvanog zračenjem mobitela može imati golem utjecaj na javno zdravstvo – s obzirom na to koliko ljudi koristi mobitel.