Plava boja kože (cijanoza) značajan je simptom bolesti srca, krvi, pluća i trovanja…
Plava boja može zahvatiti čitavu površinu kože, a može biti ograničena samo na pojedine dijelove, najčešća je na rukama, licu, usnama i sluznici usne šupljine.
Plava boja kože potječe od plave boje krvi. Poznato je da je arterijska krv svijetlocrvene boje. Svijetla boja krvi potječe od kisika koji je u njoj sadržan. Što ima više kisika, krv je svjetlija, što je manje kisika, postaje tamnija. Kisik u krvi veže se na crvena krvna zrnca, i to na jedan pigment, na jednu boju, koja se nalazi u crvenom krvnom zrncu i naziva se hemoglobin. Vrijednost hemoglobina u krvi iznosi 16 g na 100 ccm krvi. Ako je više od trećine hemoglobina bez kisika, javlja se modra boja kože i upućuje na cijanozu.
>>Bolesti srca – Kako nastaje srčani napad ili kap?
Cijanoza kod beba
Poremećaji u radu srca često uzrokuju plavu boju kože. Neka su djeca zbog srčanih grešaka plava odmah nakon poroda. U druge djece plava boja nastaje tek u pubertetu, kada se organizam naglo razvija. Kod jednih plava boja nastaje zbog povećanoga tjelesnog mirovanja.
Vrijeme kada će se javiti plava boja kože ovisi o vrsti srčane greške, koju uzrokuje ili otežano opskrbljivanje krvi kisikom u plućima, ili kroz neprirodne otvore u srcu dolazi do jakog miješanja venozne i arterijske krvi. Neke srčane greške mogu se izliječiti operativnim putem. Plava boja kože ovisi i o stečenim srčanim greškama, najčešći je uzrok upala srca, naročito reumatska upala.
Dugotrajne, kronične bolesti srca i pluća povremeno izazivaju plavu boju kože, naročito prilikom pojačanoga tjelesnog napora. Do plave boje kože dovest će i sve one promjene u dišnim putovima koje sprečavaju normalan prolaz zraka u pluća (plavičasta boja kod težih upala pluća jer su jednim dijelom ispunjena upalnom tekućinom).
>>Prirodni lijek za srce i krvne sudove
Plava boja javlja se kod onih bolesti koje dovode do sužavanja dišnih cijevi (otok glasnica, upala grla, hripavac, difterija, bronhijalna astma, tumori). Izrazito je plava boja lica prilikom epileptičkoga napada (padavice). Čest uzrok plave boje kože jesu povrede dišnih putova i strana tijela u dišnim putovima (prilikom utapljanja, vješanja, davljenja).
Bolest cijanoza
Na pojavu plave boje znatno utječe pigmentacija kože. Na tamnoj koži cijanoza se teško uoči, tada se jedino može vidjeti na sluznicama. Zato liječnik stupanj cijanoze određuje prema izgledu sluznice usne šupljine. Plava boja može nastati na pojedinim ograničenim dijelovima kože, tamo gdje je cirkulacija krvi znatno usporena. To se može vidjeti zimi, za jake hladnoće, na istaknutim i izloženim dijelovima tijela, kao što su prsti na rukama, nos, uši.
>>Prirodni lijekovi za poboljšanje cirkulacije
Plava boja kože može nastati zbog otrovanja. Neki otrovi djeluju na hemoglobin u crvenim krvnim zrncima tako što ga onesposobljavaju za prijenos kisika (pretvaranjem dvovaljanoga željeza u hemoglobinu u trovaljano, tj. oksidirano željezo). Ta se pojava naziva methemoglobinemija.
Koža postaje sivo plave boje. Mogu se javiti i još neki znaci, ali ne naročito jako izraženi: glavobolja, otežano disanje. Od kemijskih spojeva koji dovode do takvih promjena najpoznatiji su nitriti (umjetna sol), vodikov peroksid, anilin, zatim lijekovi sulfanamidi, nitroglicerin, tablete protiv bolova koje sadrže fenacetin.
>>Liječenje Angine pektoris narodnim lijekovima
U rijetkim slučajevima postoji i nasljedni poremećaj u krvnom pigmentu, pa takva djeca obično imaju plavkastu boju, naročito u proljeće kada je količina C-vitamina u tijelu znatno smanjena.
Liječenje ovisi o uzroku. Srčane se greške operiraju, srčane slabosti liječe se lijekovima za srce, upalne bolesti liječe se antibioticima i sulfanamidima. Liječenje plave boje kože (cijanoza) zbog “otrovanja u krvi” vrlo je uspješno.
Posebnim aparatima točno se ustanovljava količina promijenjenoga hemoglobina. Od lijekova daje se mnogo C-vitamina i posebna boja, tzv. metilensko modrilo, direktno u krv, već u toku davanja lijeka dolazi do vidnoga poboljšanja.