Dovoljno je ubaciti cimet u svoju dnevnu prehranu, i time ćete lakše kontrolirati visoki krvni tlak.
Kombinirati se može u raznim čajevima i napitcima, a možete ga staviti i u jogurt te posuti po voćnoj salati.
Brojne studije potvrdile su kako sistolički odnosno gornji i dijastolički odnosno donji tlak kod odraslih osoba smanjuje mirisni cimet.
Cimet i visoki tlak
Preporučuje se uvrštavanje cimeta u svakodnevne prehrambene navike, ali neće vam samo to pomoći u smanjenju krvnog tlaka. Prehrana treba biti prilagođena zdravstvenom stanju organizma, a nužna je i tjelovježba jer nju ni jedan začin ne može zamijeniti.
Imate problema s visokim krvnim tlakom? Pokazatelj je to da morate hitno mijenjati prehrambene navike. Obavezno smanjite unos soli i masnoća te povećajte unos vode i zdravih namirnica poput žitarica, voća i povrća. Uz već poznate namirnice, u borbi protiv tihog ubojice dobro može poslužiti i cimet. Karakteristika ovog začina je da odlično prija uz pitu od jabuka, ali koristan je i za kontrolu tlaka.
>>Cimet kao lijek pomaže kod ovih bolesti
Dovoljno je ubaciti nekoliko grama cimeta u svoju dnevnu prehranu čime ćete lakše kontrolirati visoki krvni tlak. Kombinirati se može u raznim čajevima i napitcima, a možete ga staviti i u jogurt te posuti po voćnoj salati. Brojne studije potvrdile su kako sistolički odnosno gornji i dijastolički, odnosno donji tlak kod odraslih osoba smanjuje mirisni cimet. Koliko cimeta dnevno koristiti
Jogurt i cimet za pritisak
Cimet možete da koristite i za doručak tako što njime pospete kafu ili jogurt sa žitaricama. Isto tako, isjeckamo voće poput jabuke ili kruške možete oplemeniti ovim mirisnim smeđim prahom.
Cimet kao lijek za tlak
Cimet dokazano snižava krvni tlak kod dijabetičara. Iako razlog nije dovoljno razjašnjen, čini se da ovaj začin utječe na proizvodnju inzulina. Smatra se kako je pola žličice na dan dovoljna količina.
Kako ga koristiti?
Možete to učiniti na razne načine, ali najjednostavnije je dodati ga obroku. Postoje i dodatci prehrani s cimetnom, ako vam je to draža opcija. Osim cimeta u prahu, možete se poslužiti i cimetom u štapiću, a dovoljno ga je staviti u čaj kako bi iskoristili sve dobrobiti.
Upozorenje
Konzumacija cimeta može imati posljedica – ako odjednom povećate dozu može uzrokovati gingivitis, crvenilo i probleme sa želudcem. Neke osobe ne bi trebale koristiti cimet, a pogotovo one koje piju lijekove poput aspirina, a ako ste u drugom stanju, prije upotrebe se posavjetujte s liječnikom. Ako imate čireve, ne koristite cimet kao dodatak prehrani.