Crni sljez jednogodišnja je ili višegodišnja biljka iz čijeg podanka izbijaju, uglavnom, polegnute, razgranjene stabljike visine do 80 cm. Listovi su okruglog, srčastog ili bubrežastog oblika, krpasti i nazubljeni na dugačkim peteljkama. Cvjetovi izbijaju iz lisnih pazušaca, imaju dvostruku čašku, a cvjetni listovi imaju 3 do 5 duguljastih pruga. Boja cvjetova zavisi o vrsti, a kreće se od plavkaste do ružičasto-crvene. Čitava biljka je bez mirisa i neukusna, sluzava ukusa.
Crni sljez stanište: raste na nasipima, uz rijeke, na vlažnim livadama, i na poplavljenim područjima. Uzgaja se i u vrtovima.
Ljekoviti dio biljke: za lijek se sabiru, prije svega, listovi, a cvjetovi za vrijeme cvatnje. Cvjetovi se mogu sabirati samo po suhom vremenu, kada su potpuno otvoreni, suše se u hladu u veoma tankom sloju, a još bolje na toplom mjestu. Listovi se sabiru sa što kraćom peteljkom i suše u tankom sloju na prozračnom mjestu. Oboljeli i oštećeni listovi ne smiju se sabirati i upotrebljavati za lijek.
Crni sljez ljekovita svojstva
Crni sljez odavno se koristi za otklanjanje probavnih smetnji i rastvaranje sluzi. Čaj pripremljen na propisan način upotrebljava se za liječenje kašlja, katara, bronha, promuklosti, upale ždrijela, nadutosti pluća (emfizem) i kod katara pluća. Preporučuje se za liječenje griže, grčeva u želucu i crijevima, bolnog mokrenja i bolnog zaustavljanja mokraće.
Crni sljez se prvenstveno koristi kod slabog imuniteta respiratornog sustava. Djeluje antibakterijski i antivirusno te razrjeđuje sluz i olakšava kašljanje, a njegovo umirujuće djelovanje smiruje upaljenu sluznicu grla.
Čaj od crnog sljeza
Za pripremu čaja od bijelog ili crnog sljeza bit će vam potrebne 2 žlice korijena sljeza koje ćete preliti sa 2,5 dcl mlake ili hladne vode. Ostavite pokriveno u vodi barem 1 do 2 sata kako bi se stvorilo dovoljno sluzi.
Kasnije čaj od sljeza malo zagrijte i prelijte po želji s medom, šećerom ili limunom. Ako imate vrećice već gotovog sljezovog čaja stavite jednu u šalicu vruće vode, pokrijte čašu i ostavite da odstoji 7 do 10 minuta.
Sljezovim čajem također možete ispirati nos, kapaljkom ili sprejalicom par puta na dan. Čaj od sljeza je vrlo djelotvoran kod začepljenosti nosa, a dovoljno siguran i blag da se može primijeniti i na maloj djeci.
Sljezov čaj protiv kašlja bi se svakako trebao naći na popisu vaših čajeva u kuhinji, no trudnicama i osobama koje uzimaju lijekove preporučujemo da se posavjetuju s liječnikom prije konzumiranja.
Crni sljez se koristi u kulinarstvu za spremanje corbi i sosova .Ukusniji je od spinata.