Crvena menta – Aromatična, mirisna, ljekovita i veoma poželjna biljka

-

Crvena menta (lat. Mentha) je rod cvjetnica s oko trideset raznih vrsta trajnica iz obitelji Lamiaceae. Metvica je aromatična biljka, koja naraste do visine od 10 do 120 cm, listovi su većinom tamno zelene boje. Cvjetovi su skupljeni u 10 cm dugački cvat sa ružičasto-modrim cvjetićima. Lišće crvene metvice ima jak miris metvice.

Betonika ili crvena metvica raširena je po cijeloj Evropi, a nalazi se na vlažnim livadama, svijetlim prozračnim šumama, zatim, na suhim šumskim livadama, sunčanim obroncima i brdskim livadama. Za lijek skupljaju se listovi i korijen, i to za vrijeme cvatnje, ali mogu se skupljati sve do jeseni. Suši se na sjenovitom i prozračnom mjestu.

- Google oglasi -

Crvena menta ljekovitost

Koristi se pri liječenju bolesnika slabijih živaca i duševno rastrojenih ljudi, astme, pri čišćenju pluća, padavice, pomaže pri povraćanju krvi, žutice, žgaravice, reumatskih bolesti, gihta i želučanog katara. Korijen se koristi kod povraćanja i otrovanja. U narodu je metvica od davnina poznata kao biljka koja osvježava, dezinficira i djeluje umirujuće na naš organizam. Posebno se primjenjuje kod tegoba sa probavom, kao i kod trovanja i alergije na hranu.

Crvena menta je poznata po finom aromatičnom mirisu i okusu. Obično je povezujemo sa ljekovitim čajevima, ali i sa jakim aromatičnim uljima. Da li ste znali da stavljanjem listova ove biljke u jela sa grahom, i drugim mahunarkama, sprječavamo stvaranje plinova? Menta se često koristi i kao dodatak slatkim jelima, koktelima, sokovima i voćnim salatama.

Čaj od metvice

Jednu kašikicu suhog lišća mente prelijte s 2 dl kipuće vode, ostavite da odstoji par minuta a zatim uživajte u njegovom opojnom mirisu i okusu. Čaj vrlo rijetko uzrokuje nuspojave, pa je zato posebno koristan i za djecu.

Metvica može uticati na kvalitetu vašeg sna pa se stoga preporučuje kao prirodni lijek za ublaženje simptoma: nesanice, anksioznosti, depresije, napetosti.

- Google oglasi -

>>Smiruje, poboljšava san, sprečava prehladu… Ali ovo o čaju od metvice niste znali…

Barska metvica

Barska metvica (Mentha aquatica) je višegodišnja biljka iz porodice metvica Lamiaceae. Raste na vlažnim mjestima i nalazi se u većem dijelu Europe kao i u sjeverozapadnoj Africi i jugozapadnoj Aziji. Raste do visine od 90 cm. Stabljike su kvadratnog presjeka, zelene ili ljubičaste boje i prekrivene su sitnim dlačicama. Korijenje je široko rasprostranjeno, mesnato i vlaknasto. Listovi su jajoliki do jajoliko-lanceolatni, dugi od 2 do 6 cm i široki od 1 do 4 centimetra, zeleni (ponekad ljubičasti), nazubljeni i variraju od onih koji su prekriveni dlačicama do onih koji skoro uopće nemaju dlačice po sebi. Cvjetovi barske metvice su sitni, gusto nabijeni, ljubičasti, cjevasti, ružičaste do ljubičaste boje. Cvatnja je od sredine do kraja ljeta.

barska metvica

Barska metvica je medonosna biljka na kojoj pčele godišnje mogu skupiti do 250 kilograma meda. Barska metvica, poznata i kao mirisna metvica zeljasta je trajnica koja je za razliku od drugih metvica niža i ima manje listove.

Stabljike barske metvice su uspravne, razgranate i mogu narasti do 50 centimetara visine. Listovi biljke su veliki do dva centimetra, nazubljene rubove, te se nalaze na kratkim drškama i prekriveni su sitnim dlačicama koje listovima barske metvice daju aromu peperminta.

Poljska metvica

Poljska metvica (Mentha arvensis) je zeljasta višegodišnja biljka koja uglavnom naraste do 10 – 60 cm a, iako rijetko, može da naraste i do 100 cm. Ima rasprostranjeno korijene iz kojih izrastaju uspravne ili poluzakrivljene stabljike s lišćem. Listovi su raspoređeni u suprotnim parovima, jednostavni, dugi od 2 do 6,5 cm i od 1 do 2 cm široki, dlakavi i s grubo nazubljenim rubom. Cvjetovi su blijedo ljubičasti (povremeno bijeli ili ružičasti), a nalaze se na osnovama lišća. Svaki je cvijet dug 3 do 4 mm.

poljska metvica
- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Herbarium – Maćuhica

Nazivi biljke Familija: Violaceae Narodni: Maćuhica Latinski: Viola tricolor Ljekarski: Herba violae...

Bundeva – tikva za bolji vid

Jesen i zima su pravo vrijeme da se ishrana...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas