U narodnoj medicini crvena ribizla kao lijek je poznato voće koje jača, čisti i uljepšava tijelo. Bilo da je riječ o crvenoj ili crnoj, ona je izvanredan izvor vitamina C, neizostavne stavke jakog imunološkog sistema i dobrog zdravlja.
Crvena ribizla sadrži proteine, jabučnu, citričnu i tartaričnu kiselinu i gama-linolnu kiselinu. Bogata je kalcijumom i fosforom. Obiluje vitaminima B grupe (B1, B2, B3 i B6), C, A i K. Crvena ribizla je odličan izvor antioksidansa i minerala koji poboljšavaju kvalitet kože i kose. Pomaže u detoksikaciji tijela i tako povećava otpornost organizma na bolesti. Sadrži vitamin C, kao i gvožđe koje pomaže kod anemije. Vitamin C ima i antihistaminska svojstva koja smanjuju djelovanje alergena, štiti od bakterija i virusa i olakšava tegobe astme.
Crvena ribizla grmovita je biljka visine 1 do 2 metra, zavisno o tlu i položaju staništa. Neke vrste rastu u obliku malog drveća koje ima jako lomljive grane. Listovi su dlanasto krpasti s pilastim rubom. Zelenkasto-žuti cvjetovi vise u grozdovima. Plodovi su izrazito crvene boje. Veličina bobe iznosi 5 do 7 cm. Jako su sočne. U mesu ploda nalaze se duguljaste sjemenke. Biljka je bez mirisa, a bobe su kiselkasto-slatkog i osvježavajućeg ukusa.
Crvena ribizla kao lijek
Štiti krvne sudove i kosti – Ribizla sadrži kalijum, koji je važan za zdravlje srca i kvalitetan rad cijelog organizma. Djeluje preventivno na hipertenziju, snižava krvni pritisak i pomaže u smanjenju rizika od moždanog udara. Ima znatnu količinu vitamina K, koji pomaže kod zdravog grušanja krvi. Taj vitamin zadužen je i za održavanje zdravih kostiju jer reguliše kalcijum u kostima pa je preporučljiv i kod osteoporoze.
Diuretik i tonik za probavu – Bilo da se jedu svježe bobice ili u obliku soka i želea, ribizla ima odlično laksativno djelovanje. Ako se konzumira samo nekoliko dana zaredom, problem zatvora nestaje. S obzirom na sadržaj vlakana, redovna konzumacija podstiče rad crijeva i želuca i na prirodan način ubrzava probavu. Blago djelovanje čini ribizle pogodnim i za osobe koje boluju od sindroma iritabilnog crijeva. Koristi se kao tonik za apetit i ako se pojede prije obroka, pomaže boljoj probavi. Crvena ribizla kao lijek poznati je diuretik jer podstiče eliminaciju mokraćne kiseline, što je korisno za oboljele od gihta ili reumatskih bolesti.
Široku primjenu imaju i listovi, koji pomažu u liječenju jetre i krvnih sudova. Pored toga, čaj od listova pomaže u slučaju visokog krvnog pritiska i zapaljenja mokraćne bešike. U ljekovite svrhe koristi se i korijen crvene ribizle kao lijek protiv upale bubrega.
Crna ribizla kao lijek
Crni ribiz trpkog je i “težeg” okusa nego crveni, ali je najljekovitiji. Sadrži najviše vitamina C i najviše prirodnog pigmenta antocijanina koji ribizu daje boju. Antocijanin se smatra jednim od najmoćnijih prirodnih antioksidansa. Također je crni ribiz bogat taninima, zbog čega je učinkovit u liječenju proljeva. Osim tanina, sadrži i brojne druge gorke tvari koje imaju izuzetno povoljan učinak na zdravlje. Istraživanja su pokazala da crni ribiz suzbija rast tumorskih stanica u organizmu.
I od lišća crnog ribiza priprema se ljekoviti čaj koji se koristi za sniženje krvnog tlaka, liječenje vodenih bolesti i crijevnih upala.
Čaj od lista crne ribizle
Punu supenu kašiku suhog lista crne ribizle prelijte sa 200 ml ključale vode, promiješate, poklopite i ostavite da stoji 15 minuta. Procijedite i popijte nezaslađeno. Čaj se pije tri puta na dan (uvijek svježe spremljen) između obroka.