Iako je grejp dostupan cijele godine, vrhunac sezone mu je od zime do ranog proljeća. U tom razdoblju koncentracija hranjivih tvari i okusa na najvišoj su razini. Crveni grejp voće bogato vitaminom C i fitokemikalijama kao lijek se koristi za sprječavanje razvoja karcinoma, reguliše metabolizam, jača imunitet, odličan je za mršavljenje…
Grejp, čiji je latinski naziv Citrus paradisi – rajski plod, potječe s Barbadosa. Smatra se da je grejp rezultat prirodnog križanja naranče i pomela, agruma koji je u 17. stoljeću donesen iz Indonezije na Barbados. S obzirom na boju ‘mesa’, razlikujemo bijeli i crveni grejp, dok je kora obično žuta ili ružičasto-žuta. Ružičasti i crveni grejp imaju puno više beta-karotena (provitamina A) nego bijeli.
Osim spomenutog vitamina A, ružičasti grejp odličan je izvor vitamina C. Ova dva vitamina jačaju imunitet i djeluju kao antioksidansi. Grejpfrut je dobar izvor pantotenske kiseline (vitamina B5) koja u organizmu ima ključnu ulogu u proizvodnji energije.
Crveni grejp kao lijek
Novija saznanja o grejpu potvrđuju da je ovaj plod vrlo koristan kao lijek u borbi protiv virusa i bakterija, pa se preporučuje protiv gripe i prehlade.
Sok od grejpa je bogat bioflavonoidima koji pospješuju metabolizam i potiču proces mršavljenja, blagotvorno djeluju na funkcije jetre i jačaju arterije.
Sok crvenog grejpa sadrži likopen i karotenoide, koji imaju antitumorsko svojstvo, te ublažava tegobe koje prate osteoartritis i reumatski artritis, a također djeluje na ravnotežu hematokrita u krvi.
Grejp čisti crijeva i stabilizira crijevnu floru, a zahvaljujući posebnom sastojku naringinu, koji plodu daje gorkast okus, ubrzava probavu. Također, dobar je izvor pantotenske kiseline (vitamina B5) koja ima ključnu ulogu u proizvodnji stanične energije.
Konzumiranje grejpa pomaže u borbi protiv bolesti zubnog mesa. Istraživanja su pokazala da dva ploda dnevno smanjuju rizik od krvarenja desni.
Crveni grejp za srce – Ako svaki dan jedemo jedan grejp, “loš” LDL kolesterol ćete smanjiti za 15,5 %, a trigliceride za čak 27 %, podaci su brojnih istraživanja. Grejp crvene boje je posebno zdrav, jer ima još veću količinu antioksidanasa. Ipak, imajte na umu da može pojačati djelovanje nekih lijekova – ako ih uzimate, posavjetujte se s liječnikom.
Uklanja tamne mrlje na koži
Grejp uklanja tamne mrlje na koljenima i laktovima. Grejp je pun vitamina C, kao i blage kiseline koja pomaže da tamne mrlje na koži izblijede, jer reducira pretjeranu proizvodnju pigmenta kože. Prepolovite jedan grejp, izmiješajte njegov sok i žličicu šećera, te istrljajte kožu. Grejp nemojte koristiti za njegu lica, jer može nadražiti kožu.
Crveni grejp za mršavljenje
Jedete li grejp, lakše ćete mršavjeti! Ljudi koji pojedu pola grejpa prije svakog obroka izgube u prosjeku oko 1,5 kg tokom tri mjeseca. Sastojci ovog voća pomažu u sagorijevanju masnoća i stabilizaciji šećera u krvi, dakle, prirodno suzbija apetit.
Pomoći vam mogu i saveznici za mršavljenje kao što je sok od grejpa od svega tri sastojka
S obzirom na to da sadrži i puno vlakana, duže će vas držati sitima, te nećete imati potrebu za neoptrebnim grickanjem između obroka. Naime, ako budete jeli samo pola grejpa dnevno, učinit ćete puno za svoj organizam i lakše ćete dostići željenu figuru.
Crveni grejp za šta je dobar
Niskokalorični grejp savršena je namirnica za detoksikaciju i mršavljenje. Naime, polovica grejpa ima samo 37 kalorija.
Ružičasti i crveni grejp sadrže likopen koji im daje boju. To je snažan antioksidans koji štiti od srčanožilnih bolesti.
U grejpu ima puno pektina, topivog prehrambenog vlakna koje olakšava probavu i veže na sebe suvišni kolesterol.
Također je grejp dobar izvor kalija koji pomaže u regulaciji krvnog tlaka.
Grejp je iznimno bogat bioaktivnim tvarima koje se u znatnoj količini nalaze u bijeloj kožici ispod kore i između režnjeva, pa je najzdravije pojesti cijeli plod, a ne samo popiti sok.
U crvenom grejpu se nalaze flavonoidi, snažni antioksidansi koji štite organizam od infekcija i raka, uravnotežuju razinu kolesterola te aktiviraju enzime u jetri koji uklanjaju štetne tvari iz tijela.
Grejp je sočan, osebujnog okusa u kojemu se osjećaju i kiselo, i gorko, i prikriveno slatko. Izvrstan je za doručak ili međuobrok te za pripremu različitih jela.
Grejp i lijekovi
Grejp ili sok od grejpa mogu biti opasni po zdravlje u kombinaciji s lijekovima, jer grejp može pojačati djelovanje lijeka do te mjere da se čini da je bolesnik uzeo prekomjernu dozu lijeka, dok je u drugim slučajevima djelovanjem naringina, tvari koja se nalazi u grejpu, došlo do smanjene apsorpcije lijeka iz krvi.