Opis biljke: crveni luk trajna je zelen što sadrži vrijedne ljekovite materije te se sa pravom ubraja u ljekovito bilje. Podzemna gomoljasta stabljika sastoji se od sočnih ljuskavih listova iz kojeg središta izlazi šuplji nadzemni dio stabljike plavo-zelene boje. Listovi su valjkasti. Zelenkasto-bijeli cvjetovi nalaze se na vrhu stabljike u obliku kuglastog cvata. Crveni luk je veoma rasprostranjena biljka, najvjerojatnije porijeklom iz Azije, poznatiji je ali ne i priznatiji od bijelog luka. Analizom biološke vrijednosti može se zaključiti da on ni po čemu, čak ni u svojim ljekovitim svojstvima, ne zaostaje za bijelim lukom. Možda ga, u ponečemu, čak i nadmašuje. Za jelo se koristi preko cijele godine. Mladi luk u proljeće, nedozrela glavica u toku ljeta i zrela lukovica preko zime. Pogrešno je odbacivati nadzemni dio mladog luka, jer on nije ništa manje vrijedan od glavice. Što se hranljivosti tiče, u crnom luku ima najviše ugljenih hidrata i zanemarivo malo bjelančevina i masti. Osušene, zrele glavice, znatno su vrednije u kaloričnim smislu. Ipak, osnovu biološke vrijednosti luka čine svakako minerali i vitamini. Pored znatnog prisustva mineralnih soli, naročito kalija i sumpora, i raznih oligoelemenata, crni luk je bogat vitaminima (B1, B2, C, E, K,P) a ima i karotina (provitamin A), glikozida, eteričnih ulja, biljnih hormona sličnih inzulinu, bakteriostatike i baktericidne fitoncide.
Lekovito delovanje: crveni luk ubraja se među najstarije ljekovite biljke. Djeluje slično kao bijeli luk. Nadražuje kožu, pobuđuje prokrvljenost sluznice i izlučivanje sluznih žlijezda te najbrže obustavlja sve procese gnjiljenja i vrenja. Crveni luk jača srce, čisti krv, povećava apetit, pospješuje izlučivanje mokraće, jača živce, pospješuje varenje, odstranjuje plinove, gliste, rastvara sluz i djeluje protiv grčeva. Sok od crvenog luka, zdrobljeni kao i pečeni crveni luk ima višestruku upotrebu u liječenju izvana, na primjer, kod uboja, lišajeva, čireva i slično.
ZA JAČE MOKRENJE Uzeti jednake dijelove luka (recimo 2 glavice), peršina i celera i ovu mješavinu kuhati lagano u 1 litri vode i 8 supenih kašika meda. Pije se toplo 4 puta dnevno po šoljica.
SIRUP OD CRNOG LUKA Pola kilograma crnog luka narenda se i kuha sa 1/2 kilograma šećera (ili meda) u litri vode, lagano tri sata. Ostaviti u tamne flaše i kao lijek koristiti po kašiku nekoliko puta dnevno s mlakom vodom ili mlijekom. Ovaj lijek je dobar i kod plućnih bolesti i bolesti organa za varenje.
PROTIV NESANICE Na mašini za mljevenje mesa samljeti 1-2 glavice crnog luka, dobiveni sok popiti s malo mlake vode ili mlijeka i kašikom meda, naravno pred spavanje.
PROTIV KURJIH OČIJU Glavica crnog luka se prereze na pola i stavi u vinsko ili jabukovo sirće 3-4 sata. Pred spavanje ovim se lukom obavije kurje oko i učvrsti zavojem. Ovo se ponavlja nekoliko noći dok kurje oko (žulj) sasvim ne omekša i ne nestane.
PROTIV RANA, ČIREVA NA KOŽI I UPALJENIH ZANOKTICA Crni luk se sitno nasjecka ili narenda i pomiješa sa biljnim uljem. Od ovoga se napravi oblog i obavije mjesto na kome je rana, upaljena zanoktica ili čir. Oblog se mijenja 3-4 puta dnevno.
ZAPALJENJE JETRE Propasirati 200 grama crnog luka i zatvoriti u flašu sa 7 decilitara bijelog vina, 100 grama meda i 2 supene kašike pelinog lista. Flaša se drži najmanje 20 dana na toplom mjestu i mućka više puta u toku dana. Poslije toga pije se po šoljica triput dnevno prije jela.