Crvenilo (eritem) kože posljedica je pojačane cirkulacije krvi u koži. I normalna, ružičasta boja kože potječe od krvi koja se nalazi u krvnim žilama kože i potkožnoga tkiva.
Što su krvne žile jače punjene krvlju, koža postaje crvenija. Blijeda boja kože nastaje zbog stiskanja krvnih žila u koži.
Mnogobrojni i međusobno različiti uzroci mogu dovesti do općega ili ograničenog crvenila kože. Opće je poznato crvenilo pri povišenoj tjelesnoj temperaturi. Zavisno od visine tjelesne temperature, količina krvi koja protječe kroz kožu može se povećati čak šest puta, jer krv prenosi suvišnu toplinu iz unutrašnjosti tijela na površinu, odakle se gubi u okolinu. Sunčanje redovito dovodi do crvenila kože, naročito ako se naglo i predugo izloži djelovanju zraka.
Crvenilo kože
Uz crvenilo javlja se i otok kože, svrbež, a zbog duljeg izlaganja i mjehuri (to su opekline II stupnja). I vrlo kratkotrajno izlaganje kože suncu može dovesti do jakoga crvenila zato što je koža postala preosjetljiva i jer su u nju došle fotosenzibilizirajuće tvari: sulfanamidi, sredstva za spavanje kao barbiturati, boje, mirisna ulja.
>>4 prirodna recepta za njegu lica na bazi meda
Poslije dugotrajnoga mehaničkog pritiska, kada popusti, redovito dolazi do proširenja krvnih žila na tom mjestu i javlja se crvenilo. Crvenilo nastaje i nakon uboda i trljanja kože. Mala djeca i odrasle osobe dobiju crvenilo uz osjećaj počenja oko čmara zbog dugotrajnoga trljanja (intertrigo). Dijete mogu nadražiti pelene, naročito ako su prožete mokraćom, zatim ostatak sapuna i nošenje nepromočivih tkanina koje sprečavaju isparavanje.
Vrućina u licu i crvenilo
Psihička uzbuđenja također mogu dovesti do crvenila kože. Poznato je rumenilo lica zbog osjećaja neugode, stida. U nekih osoba crvenilo lica javlja se svakodnevno i na najmanji psihički podražaj, riječ je o bolesnom stanju nazvanom eritrofobija.
Vrlo je čest uzrok crvenila preosjetljivost kože (alergija) na hranu, lijekove ili druge tvari koje u kožu dolaze putem krvi ili su u direktnom dodiru. Takvo crvenilo obično je praćeno osjećajem topline i svrbeža.
Uz crvenilo javljaju se i druge alergične promjene na koži: plikovi, čvorići, mjehurići, otok na licu, očnim kapcima, usnama ili na nekom drugom dijelu tijela. Od hrane najčešće su uzrok rakovi, jagode, školjke, jaja, sirevi, od lijekova antibiotici, sulfanamidi, lijekovi protiv bolova i za snižavanje tjelesne temperature. Nakon davanja seruma, crvenilo kože, otok i mjehuri javljaju se 7 do 14 dana poslije toga, to je posebna reakcija organizma koja se naziva serumska bolest.
Neke zarazne bolesti mogu započeti crvenilom kože, crvenilo kod šarlaha nastaje zbog sitnoga osipa koji je toliko gust da daje sliku jednoličnoga crvenila, obrazi su crveni, samo je okolina usana blijeda, bolest je praćena visokom temperaturom, tresavicom, grloboljom. I mnoge druge bolesti koje su praćene osipom daju dojam jednoličnoga crvenila: ospice, crljenica.
>>Koji su tipovi kože na licu i kako ih njegovati prirodnim metodama
Postoje i upale kože koje dovode do jakoga i jednoličnog crvenila, često praćenoga drugim promjenama na koži: mjehurima, ljuštenjem. Crvenilo odgraničeno samo na pojedine dijelove kože može biti uzrokovano ugrizom insekata: komaraca, buha, stjenica, različitih vrsta grinja koje žive u šumi. Naročito jaka reakcija nastaje nakon uboda većih insekata, pčela, osa, stršljena, ubodi insekata praćeni su otokom, čvorićima i mjehurićima.
Ograničeno crvenilo u obliku trake, koje se neprekidno proširuju, nastaje zbog upale limfnih putova u koži. Crvenilo obično “putuje” s mjesta upale, najčešće iz šake ili stopala, ta “crvena pruga” znači da su bakterije prodrle u limfne putove i da mogu ući u krv. Ako bakterije dođu u krv, nastaje zatrovanje krvi (sepsa). Početna upala od koje polazi “crvena pruga” često je tako mala da se jedva uoči. Pravovremeno liječenje redovito je uspješno, daju se antibiotici, uglavnom penicilin. I upale vena praćene su crvenom i lagano otečenom kožom. Potrebno je mirovanje i liječenje.
>>Pet znakova da vam je tijelo puno toksina
I manjak vitamina može dovesti do crvene boje kože. Nedovoljno unošenje u tijelo vitamina grupe B dovodi do pelagre. Obolijevaju uglavnom ljudi koji se loše hrane. Crvenilo se javlja na onim mjestima kože koja su izložena suncu: na glavi, vratu, rukama. Unatoč tome što sunčane zrake ne djeluju dugo i nisu jake, takva koža podsjeća na opekline od sunca, poslije čitava koža postane tamna, hrapava i ljušti se, javljaju se proljevi i duševne promjene.
Ograničeno crvenilo kože na raznim dijelovima tijela često nastaje kod kožnih bolesti. Traju li takve promjene duže vrijeme, potreban je pregled kod liječnika specijaliste za kožne bolesti.