Lipa se od davnina poštuje kao božansko drvo koje štiti od zla, a jedno je od starih vjerovanja da su cvjetovi lipe puni sunčanih zraka pa zato lipov čaj ugodno grije i iscjeljuje tijelo.
Cvjetovi opojnog slatkastog mirisa doista su ljekoviti, a najčešće se od njih priprema čaj koji se kod gripe i prehlade koristi za poticanje znojenja, snižavanje povišene temperature i smirenje kašlja.
Lipa, odnosno njezini cvjetovi i listovi izuzetno su ljekoviti zbog visoke koncentracije fitonutrijenata, osobito flavonoida. Cvijet lipe sadrži željezo, kalcij, vitamin C, tanin, glikozide, soli mangana i eterična ulja. Lipa ima zaista široki spektar zdravstvenih vrijednosti. Stoga ne čudi činjenica da se već stoljećima koristi za prevenciju i liječenje brojnih zdravstvenih tegoba.
Cvjetovi lipe ljekovitost i upotreba
Prirodni diuretik i sedativ
Tradicionalno se lipov čaj primjenjuje i za probavne tegobe te kao diuretik – lipa potiče izlučivanje suvišne tekućine iz organizma, pa se preporučuje za pročišćavanje bubrega i sniženje povišenog krvnog tlaka. Također je lipa poznata kao prirodni sedativ jer ima umirujući učinak, pa pomaže protiv nervoze, glavobolje i nesanice.
Zbog blagih sedativnih učinaka čaj od lipe može biti od iznimne koristi onima koji pate od nesanice. Zbog svog umirujućeg djelovanja lipa se u narodnoj medicini već stotinama godina koristi kao prirodan lijek za relaksaciju duha i tijela. Pomaže u smanjenju tjeskobe, nervoze, nemira, panike i anksioznosti. Učinkovita je i kod kroničnog stresa te naglih promjena raspoloženja.
Za čaj se cvjetovi lipe suše u tankim slojevima na otvorenom, ali ne smiju biti izloženi sunčevim zrakama. Čaj se priprema jednostavno – 1 kašikicu osušenih cvjetova prelijte sa 2,5 dcl vrele vode, ostavite da odstoji poklopljeno 5-10 minuta, pa procijedite i pijte.
Tonik za osjetljivu kožu
Ohlađeni čaj od lipova cvijeta odlično može poslužiti i kao tonik za lice, kao sredstvo za umirenje osjetljive i nadražene kože te kao oblog za umorne oči. Možete pripremiti i odličnu opuštajuću kupku tako da u vodu dodate 3 litre lipova čaja.
Sok iscijeđen iz svježih cvjetova lipe preporučuje se za uklanjanje sunčanih pjega te za tretmane vlasišta – navodno potiče rast kose.
Od cvjetova lipe može se napraviti i sirup (priprema se slično kao sirup od bazge), te liker koji se dobiva miješanjem ohlađenog sirupa i alkoholnog pića, npr. rakije, votke ili ruma.
Od nektara lipova cvijeta pčele proizvode med koji je bistar, vrlo blagog mirisa i okusa. Lipov med posebno se preporučuje kod prehlada i kašlja te za detoksikaciju i poticanje rada bubrega.
Fitoterapeuti upozoravaju da čaj i med od lipe zbog stimulativnog djelovanja ne bi smjeli uzimati ljudi sa srčanim tegobama, a pripravci od lipe ne preporučuju se ni trudnicama.
Kada cvjeta lipa
Drvo lipe cvijeta u junu ili julu. Idealno vrijeme za berbu njezinih cvjetova je sam početak otvaranja cvjetova, odnosno prvi dani cvatnje.
Potpuno rascvjetani cvjetovi gube vrijednost, odnosno ljekovitost i u tom smislu postaju beskorisni. Cvjetove je najbolje ubirati između 10 i 12 sati, prije jakog sunca, kako iz njih ne bi isparila eterična ulja, koja imaju veliku zdravstvenu vrijednost.
Nakon berbe cvjetovi se suše rašireni na suhu površinu u tankom sloju, u hladu, na prozračnom mjestu. Temperatura zraka kod sušenja ne bi trebala prelaziti 40 °C.
Savršeni su oni cvjetovi koji su nakon sušenja zadržali svoju prirodnu zeleno žutu boju i izrazito ugodan miris. Osušeni cvjetovi pohranjuju se u papirnate vrećice ili kutije te se čuvaju na suhom i tamnom mjestu