Šta znači izraz “da kucnem u drvo”?

-

Ima li kucanje u drvo ikakve veze sa srećom, kao što se vjeruje? “Da kucnem u drvo” – izreka poznata svima. Čujemo je svakodnevno, nekada i više puta izgovorimo.

U većini slučajeva znači “sretno”, ili neki izraz sreće koja prati osobu. Iako nema znanstveno potvrđenog razloga, izraz “da kucnem u drvo” je izreka koja se često koristi kao način da se izbjegnu ili odbiju loše ili negativne stvari koje bi se mogle dogoditi. Kada neko izgovori ovu izreku, obično prateći to tako da zaista fizički “kuca” po drvetu ili nekom tvrdom predmetu, to se smatra kao neka vrsta sujevjerja ili rituala koji bi trebali “otjerati” nesreću ili zaštititi od negativnih događaja.

- Google oglasi -

Međutim, da li ona stvarno ima ikakve veze sa srećom?

Značenje izreke – da kucnem u drvo

Vjeruje se, da kada ispričate nešto dobro o nekoj osobi, morate “kucnuti u drvo”, kako se ta sreća ne bi okrenula protiv te osobe.

Suštinski, kucanje u drvo je stari paganski običaj. Naime, stari narodi su vjerovali da se u drveću žive dobri duhovi, pa je na neki način kucanje u drvo bilo i način prizivanja dobra.

Tako se od dobroćudnih duhova tražila sreća, ali i obstruirala nesreća. U kršćanskoj tradiciji se vjeruje da dodirivanje ili kucanje u drvo znači prizivanje Boga i traženje njegove zaštite. Slično kao i kod paganskih vjerovanja.

- Google oglasi -

10 savjeta za 100 godina, kako doživjeti duboku starost?

Drugi primjerice vjeruju da su ovu frazu počeli upotrebljavati rudari, tako što su često kucali o drvene stropove kako bi provjerili da je krov pod kojim rade siguran, odnosno da se neće obrušiti.

Drevni narodi su vjerovali da zli duhovi žive u drveću, a kada kucnete u drvo sprječavate ih da čuju nadu u dobro, kako se ti zli duhovi ne bi umiješali.

Jasno je dakle – od davnih vremena, kucanje u drvo znači izričito sreću, prizivanje sreće ili tjeranje zlih duhova. Možda je i jedan od najstarijih običaja koji je opstao kako na ovim prostorima, tako i u svijetu.

Dok Italijani imaju neki malo drugačiji običaj. Oni dodiruju gvožđe (ital. tocca ferro) kad sujevjerna osoba vidi pogrebnika ili nešto drugo što asocira na smrt.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Primjena cimeta u narodnoj medicini

Spominjali smo cimet do sada u mnogim navratima, no...

Iva trava od mrtva pravi živa!

Trava iva višegodišnja je polugranasta biljka visine 10 do...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas