Kada je u pitanju hidratacija organizma, svaki stručnjak će se složiti sa tim da manjak vode u organizmu može da napravi ozbiljne zdravstvene probleme. Oni koji redovno vježbaju bi prije svega trebali da obrate pažnju na količinu tečnosti koju unose u organizam. Još veća opasnost leži u tome što često nismo ni svjesni da smo dehidrirali. Dehidracija tijela javlja se kada izgubite više tekućine nego što unesete, a simptomi dehidracije kod odraslih i djece variraju ovisno o težini dehidracije. Pogledajte koji su to najčešći znakovi dehidracije tijela…
Uobičajena preporuka je da odrasla osoba treba unijeti otprilike 2 do 3 litre tekućine dnevno. To uključuje vodu iz svih izvora, uključujući piće i hranu. Ovdje možete pogledati tabelu koliko vode trebate piti po kilaži.
Simptomi dehidracije kod odraslih
Imate česte glavobolje: Vaše tijelo konstantno gubi tečnosti, a sa njim i esencijalne soli, kao što su natrijum i kalijum. Kada se to desi, mijenja se hemijski sastav vaše krvi, a mozak je izuzetno osjetljiv na to, jer manje kisika dopire do njega. Zbog toga se onda javljaju glavobolje.
Što ste više dehidrirani, to će glavobolje biti jače i učestalije. Krvni sudovi tada počinju da se šire zbog dehidriranosti, a glavobolja postaje sve jača. Dvije litre vode minimum dnevno je optimalna količina tečnosti koja vam je potrebna tokom dana.
Mokraća vam je jako žute boje: Razlog zbog kog se ovo dešava je u tome što se u urinu nalazi visoka koncentracija štetnih materija. Kada pijete puno vode, ove materije se lako izbace iz organizma, ali kada to nije slučaj, one se zadržavaju u mokraći, pa ona ima jaču boju i miris.
Imate zatvor stolice: Kao i kod prethodne stavke, nedostatak vode onemogućava štetnim materijama da prođu kroz debelo crijevo i izađu iz organizma. Zato se hrana zadržava u crijevima i dolazi do zatvora.
Umor i dehidracija: Nedostatak tekućine može uzrokovati umor i opću slabost.
Bol u mišićima: Dehidracija tijela može dovesti do grčeva i bolova u mišićima.
Dehidracija tijela kod djece
Simptomi dehidracije kod djece mogu varirati ovisno o težini stanja, ali neki od uobičajenih znakova uključuju:
Smanjenje mokrenja: Manje učestalo mokrenje i smanjena količina mokraće mogu biti znakovi dehidracije.
Suhe usne i jezik: Suhoća u ustima, suhe usne i jezik mogu ukazivati na nedostatak tekućine.
Plakanje bez suza: Nedostatak suza kada dijete plače može biti pokazatelj dehidracije.
Promjene u boji urina: Tamniji ili koncentriraniji urin može ukazivati na dehidraciju.
Umor ili razdražljivost: Dijete može biti izrazito umorno ili razdražljivo.
Gubitak težine: Gubitak težine može biti indikator ozbiljne dehidracije.
Prirodni lijek za dehidraciju
U slučaju dehidracije kod djece, starijih osoba ili osoba s određenim zdravstvenim stanjima, najbolje je upotrijebiti neki prirodni lijek koji možete sami pripremiti kod kuće.
Možete pripremiti vlastite elektrolitne napitke kod kuće koristeći vodu, sol i malo prirodnog voćnog soka. Sol će pomoći u nadoknadi natrija, a voćni sok će dodati malo šećera i okusa.
Blagi biljni čajevi poput kamilice ili mente mogu pružiti dodatnu hidrataciju. Izbjegavajte čajeve s kofeinom, jer kofein može imati blago diuretičko djelovanje.
Juhe od povrća ili pileća juha mogu pružiti hidrataciju i sadrže soli i elektrolite.
Uz sve ove prirodne lijekove za dehidraciju tijela koje smo prethodno spomenuli potrebno je da pijete male gutljaje vode tokom dana.