Detoksikacija predstavlja čišćenje organizma od nakupljenih toksina. Neki spisi govore kako se detoksikacija obavljala još prije 5000 godina, a po nekim čak i prije 20000 godina, pa tako možemo reći da ona spada u najstariju metodu liječenja koju je čovjek spoznao.
Detoksikacijom uspostavljamo kiselo-baznu ravnotežu u našem tijelu. Ovo je veoma važno ako znamo da kiseli sistem u tijelu pridonosi razvijanju raznih bolesti.
Za zdravlje svakog čovjeka dobro bi bilo uraditi detoksikaciju organizma jednom godišnje. Detoksikacija organizma ne predstavlja samo čišćenje organizma od nakupljenih toksina, naprotiv, ona podrazumijeva uspostavljanje kiselo-bazne ravnoteže te poboljšanje cirkulacije.
Detoksikacija organizma
Dali je detoksikacija potrebna osobama koje paze na prehranu, te imaju općenito dobro zdravlje?
Detoksikacija nam je svima potrebna, nekom više a nekom manje. Živimo u takvom industrijskom okruženju da svaki čovjek, bez obzira koliko pazi na unos materija u organizam, u svom tijelu sadrži veliki broj toksina u organizmu.
>>Trodnevna detoksikacijska dijeta
Biljke za detoksikaciju organizma
Zeleni čaj pomaže da jetra ne bude začepljena. Pored toga zeleni čaj pomaže za mršavljenje i podizanje imuniteta kod ljudi.
Pored dobro poznatog zelenog čaja, biljke koje su dobre za detoksikaciju organizma su:
- Maslačak
- Trputac afrički
- Rabarbara
- Tetivika
- Veliki čičak
- Lan
- Artičoka
- Glatki brijest
- Uskolisna rudbekija
- Đumbir
- Sikavica
- Spirulina,
- Aloe Vera
Detoksikacija se najčešće provodi za vrijeme dijete, odnosno mršavljenja. Ona podrazumijeva unos potrebne količine vlakana u organizam, što podstiče normalan i zdrav rad crijeva, za razliku od laksativa koji ako se uzimaju duži period mogu samo naštetiti našem zdravlju.
Toksini u organizmu i slaba cirkulacija glavni su krivci za nastanak celulita, što nam govori koliko je detoksikacija bitna, i koliko utječe na naše zdravlje i fizički izgled. Detoksikacija se prvenstveno preporučuje za zdravlje čovjeka, no ona se uspješno može primjenjivati uz dijetu da bi se riješili celulita i suvišnih kilograma.
Jednodnevna detoksikacija
Prehrana kod detoksikacije: sirovo voće i povrće, sokove od svježeg ribanog ili pasiranog voća i povrća (koncentrirane ili razblažene vodom), tople povrtne juhe, povrće kuhano na pari ili u vodi, ili kratko pirjano na malo nerafiniranog ulja. Salate bi trebale biti začinjene limunovim sokom i maslinovim uljem, a i sva ostala hrana trebala bi biti blago začinjena (s malo soli, papra i drugih jakih začina, a više ljekovitih začinskih trava).
Na jelovniku bi trebalo da se nalaze sljedeće namirnice:
Limun – Vitamin C je, između ostalog, poznat i kao vitamin detoksikacije, jer se uz pomoć njega lakše razgrađuju toksini.
Zeleno povrće – Odličan je saveznik u procesu detoksikacije same jetre. Čine ga radič, kelj, poriluk, zelena salata, blitva i matovilac.
Češnjak – U detoksikaciji sudjeluje aktiviranjem enzima koji pomažu radu jetre. Može se kombinirati uz sve namirnice, dodati u salate, biti začin svakom jelu. Odličan je za srce i stimulira proizvodnju enzima.
Kupus – Dva su glavna detoksikacijska enzima u jetri, a upravo kupus potiče proizvodnju i jednog i drugog.
Cikla – Sadrži jedan od glavnih detoksikacijskih enzima.
Sjemenke sezama – Na popisu su „naj-detoks” namirnica zato što uspješno smanjuju negativan utjecaj alkohola i drugih toksina na jetru. Mogu se koristiti kao dodatak salatama ili mesu.
Trputac – Biljka bogata topivim vlaknima. Upija toksine i kolesterol koji se lakše izbacuju iz organizma. Može ga se pronaći u obliku praha koji se stavlja u napitak, između ostaloga izvrstan i za probavu.
Namirnice koje treba izbjegavati
Crveno meso – Zbog teže probavljivosti ne bi se trebalo konzumirati u procesu detoksikacije. Osim toga sadrži veliki postotak soli. Bilo bi ga dobro zamijeniti mesom peradi, ribom i jajima.
Masti – Trebalo bi izbjegavati masti poput maslaca i margarina, ali i sve namirnice pržene na ulju.
Kofein – Za vrijeme detoksikacije trebalo bi izbjegavati kofeinska pića poput kafe i gaziranih pića.
Rafinirani šećer – Inače bi trebalo izbjegavati brzu hranu (slatkiše, čokolade i druge namirnice), te namirnica koje sadrže dodatne količine šećera.