Iako je voće, dinja (kao, uostalom, i lubenica) spada u porodicu krastavaca! Smatra se da potiče iz tropske Afrike, ali se za primat kao njena postojbina bore i Indija i Iran.
Dinja ima zelenih i narančastih, ali su i jedne i druge podjednako sočne, slatke i niskokalorične (u 100 grama 122 kJ, ili 29 kcal). Najpoznatiji svjetski kulinari Francuzi, našli su joj pedesetak načina primjene – uključujući supe, palačinke ili slana i ljuta jela s dinjom. Kod nas se ipak koriste samo kao poslastica i ljetno osvježenje.
Dinja nutritivna vrijednost – U 100 grama dinja ima 42 miligrama vitamina C, vitamina grupe B i 17 mikrograma folata, kao i 7 mikrograma vitamina A (naravno, više u narančastim). Imaju i mnoštvo mineralnih soli: kalcijuma 11 miligrama, željeza 0,21 mg%, magnezijuma 11, fosfora 17, kalijuma čitavih 309, a natrijuma svega 9, ima i cinka, bakra, mangana i selena, kao i 10 mg% biljnih hormona – fitosterola.
Dinja zdravlje
Osim ploda, koji je dobar i za izbacivanje viška vode iz organizma, mogu se jesti i osušene koštice od dinje kao lijek koje se posebno preporučuju bubrežnim bolesnicima s pjeskom. Dinja sadrži veliki procenat vode, skoro 90 procenata, a vrlo malo šećera, oko 10 procenata. Također, sadrži dosta minerala i vitamina. Sto grama dinje ima 29 kalorija, što je svrstava u niskokalorično voće.
Dinja vitamini i minerali
Sadrži mnogo kalijuma, zbog znatnog sadržaja vitamina A, a budući da nudi i vitamin C, kalcijum, magnezijum, fosfor, biotin i inozitol, dinju treba konzumirati u velikim količinama. Kalijum, koga ima 300 miligramprocenata, pomaže organizmu da se oslobodi viška natrijuma i tako smanjuje povišen krvni pritisak. Naročito su na cijeni ananas dinje, koje su aromatičnog mirisa i slatkog ukusa. Dinja je osvježavajuća, ali i korisna poslastica, koja može da se jede i na početku obroka, i to sa dodatkom malo soli i bibera, što je čini svarljivijom.
Jedan svjetski gastronom je govorio da dinju ne treba jesti pošećerenu već pobiberenu i poslije toga popiti čašu dobrog vina.
Ipak budite oprezni ukoliko imate osjetljiv stomak jer dinja može da djeluje nadražajno na stomak. Naime, nakon konzumacije dinje dolazi do rastvaranja digestivnih sokova, pa voda poslje dinje može da ubrza varenje i izazove dijareju.
Sumpor u dinji može da nadraži sluznicu digestivnih organa. Da bi se ti problemi izbjegli, birajte zrelu dinju i jedite je više puta dnevno u manjim količinama. Za olakšanje varenja, dinja se može obmotati folijom i zapeče se 20 minuta u rerni. Zbog svoje niske nutritivne vrijednosti i malog sadržaja ugljenih hidrata, dinja ulazi u sastav mnogih dijeta za mršavljenje. Pored toga, koristi se za pripremanje maski i tonika za čišćenje i osvježavanje lica, kao i za njegu masne kože.
ja ju obožavam jesti
Super voće-povrće. Samo nije objašnjeno kako semenke upotrebiti.