Diskopatija se odnosi na degenerativno oboljenje intervertebralnih diskova, odnosno prostora između pršljenova, a može se razviti bilo gdje duž kičme. Najčešće nastaje u donjem dijelu kičme (lumbalna) ili u vratnom dijelu kičme (cervikalna). Danas je ova bolest sve češća, a u porastu je obolijevanje i mladih osoba zbog nepravilnog načina sjedenja i smanjenja fizičke aktivnosti. Uzrokuje snažnu bol u predjelu leđa koji je zahvaćen, a najčešće se liječi fizikalnom terapijom.
Uzroci diskopatije
Diskovi su mali “jastučići” koji se nalaze između pršljenova poput amortizera koji, ako je osoba zdrava, čine kičmu fleksibilnom i ublažavaju udarce. Kod diskopatije diskovi bivaju povrijeđeni iz različitih razloga. Do toga može doći zbog prevelike (i nepravilne) aktivnosti kao što je slučaj u pojedinim sportovima, ili zbog smanjene aktivnosti. Postoje dva moguća uzroka diskopatije:
Degenerativni procesi – Bolest prvenstveno nastaje starenjem, a pridonosi joj dugotrajno stajanje ili sjedenje u nepravilnom položaju što uzrokuje trošenje diska i povećanje opterećenja na pršljenove.
Traume – kao što su udarac, automobilska nesreća, pad s visine, dizanje preteškog tereta itd., iako su ovi uzroci rjeđi slučajevi nastanka diskopatije.
Diskopatija simptomi
Iako se simptomi razlikuju zavisno o vrsti diskopatije, najčešći simptom je snažna bol u području povrijeđenog diska. Postoje još neki mogući znakovi diskopatije:
- ukočenost mišića
- ograničena pokretljivost
- smanjena osjetljivost na koži zahvaćenog područja
- slabost i atrofija mišića
- širenje boli u nogu
- bol prilikom okretanja tijela
Vježbe za diskopatiju
Prije svega važno je ukloniti simptome. Ako se radi samo o diskopatiji, bez drugih patoloških procesa na kičmi, onda to obično nije teško, jer oni dobro reagiraju na tretmane fizikalnom terapijom, masažom, pa i kiropraktikom. Da bi se ublažio i kontrolirao bol, korisnosno je uzimati vitamin B6 koji doprinosi obnavljanju hrskavice.
Ono što je mnogo važnije zbiva se nakon tog primarnog liječenja. Većina diskopatija ipak, osim kad je riječ o genetskim predispozicijama ili pokojem nestašluku, najčešće govori o neadekvatnom životnom stilu, što će reći da dotična osoba previše sjedi ili stoji.
To se može postići isključivo vježbanjem koje se mora sastojati od dvije vrste vježbi – najprije vježbe snage kojima se jačaju mišići kičme, posebno onih koji okružuju bolno područje. Na taj način rasterećuju se samo pršljenovi i diskusi.
Poslije toga dolaze vježbe ¡stezanja kojima se održava fleksibilnost ligamentarnog i tetivnog sistema kičme i direktno smanjuje mogućnost ponovnog pojavljivanja bolnih stanja.
Ovo su dvije vježbe za bolna leđa koje pomažu
Diskopatija prirodno liječenje
Ove pomenute biljke imaju protuupalno dejstvo i mogu ublažiti bolove u leđima.
Potrebni sastojci:
- ½ l vode
- 1 prstohvat majčine dušice
- 1 prstohvat origana
- 1 prstohvat rastavića
Priprema:
Navedene biljke tokom 5 minuta kuhati na tihoj vatri. Zatim ostaviti da čaj odstoji 10 minuta. Nakon toga procjediti. Piti 3 šoljice ovog čaja na dan, prije svakog obroka. Liječenje može potrajati, čak do 2 mjeseca.
Čaj od bijele vrbe
U bijeloj vrbi nalazi se salicin, jedinjenje koje ima sličnu hemijsku strukturu kao aspirin, te se zbog toga bijela vrba koristi za ublažavanje bolova u leđima i nozi kod diskopatije.
Sastojci:
- 1l vode
- 2 kašike kore bijele vrbe
Priprema: Kad voda proključa, dodajte koru bijele vrbe i kuhati je 10 minuta. Nakon toga poklopite, ostavite da se malo ohladi, zatim procijedite i pijte u toku dana.
Konsultujte se sa vašim ljekarom prije nego što se odlučite za konzumiranje čaja od kore bijele vrbe.
Obloga od gline i kupusa
Potrebni sastojci:
- 3 kašike jabukovog sirćeta
- ½ kg gline u prahu
- 1l mineralne vode
- 3 lista kupusa
Priprema:
Stavite glinu u veću posudu. Pomiješati je sa vodom da se dobije homogena smjesa. Dodajte jabukovo sirće, dobro promiješate i ostavite da odstoji nekoliko minuta.
Bolno mjesto premažite dobijenom smjesom od gline. Zatim prekriti listovima kupusa i učvrstite krpom. Najbolje bi bilo da ovu oblogu ostavite da djeluje na bolnom mjestu tokom 12 sati, kako biste postigli što bolje rezultate. Glina grije bolno mjesto, ublažava bol, a u isto vrijeme smanjuje upalu.
Obloga od krompira
Za ovu oblogu vam je potreban jedan veći krompir. Isjecite ga na kolutove i stavite na bolno mjesto, zatim previjte zavojem. Neka obloga stoji otprilike 3 sata.