Divlja kruška je listopadno drvo, visoko do 20 m, sa širokom gustom krošnjom i kratkim, dosta pravim masi vnim stablom. Listovi su jajasto okruglasti, zašiljeni, na licu tamnozeleni i sjajni, na naličju svjetliji, po obodu talasasto naborani i sitno testerasti.
Cvjetovi su bijeli sa crvenim prašnim kesicama, pojedinačni ili u dronjastim cvastima.
Cvjeta od aprila do maja, istovremeno sa listanjem. Cvjetanje jednog stabla traje 10-14 dana. Daje obilno nektara i cvjetnog praha. Zastupljena je u brojnim šumskim zajednicama, pojedinačna stabla se mogu pronaći na južnim padinama planina i do 1500 metara nadmorske visine.
Divlja kruška ljekovitost
Ljekoviti dio biljke: Droga je zreo plod.
Divlja kruška se koristi kao ljekovita biljka i u voćarstvu kao podloga za kalemljenje plemenitih sorti krušaka. Koristi se plod koji ulazi u sastav raznih voćnih i šumskih čajeva.
Mladi listovi divlje kruške sadrže glikozid arbutozid, koji jako dobro dezinficira mokraćne organe i rastvara kamen i pijesak u bubrezima i mokraćnom mjehuru. Ljekoviti čaj listova ove biljke se koristi za liječenje katara mokraćnog mjehura i bubrega. Također protiv noćnog mokrenja i za izbacivanje kamena i pijeska iz bubrega i mokraćnog mjehura.
Također, čaj od listova divlje kruške pomaže protiv bakterija u mokraći i upali mokraćnog mjehura, tako što ubija bakterije koje su se počele nekontrolirano da razmnožavaju. Čaj od divlje kruške umanjuje grčeve i bolove pri mokrenju. Tako da je jako efikasno prirodno sredstvo za liječenje prostate, katara mokraćnog mjehura i bubrega.
Od malih listova divlje kruške može se napraviti odvar koji se preporučuje za liječenje šećerne bolesti kod bolesnika koji nisu počeli da uzimaju inzulin.
Kako se pravi čaj od divlje kruške? Uzmite 3 žlice suhi i usitnjenih listova i prelijte ih 750 ml ključale vode, poklopite i nakon 30 minuta procijedite. Imate ljekoviti čaj od listova divlje kruške koji valja piti 3 puta dnevno. Pije se po 250 ml dok je topao, nezaslađen, između obroka.
Čaj od divlje kruške za dijabetičare – Za one koji imaju povišen šećer, a još ne primaju inzulin, dobro je da nađu divlju krušku, odsijeku grančicu, oljušte joj koru i od nje skuhaju čaj. Čaj se pije jer on smanjuje razinu šećera u krvi. Najčešće se sasvim izliječi dijabetes. Divlja kruška se ne sadi, već sama niče i samo je ta samonikla dobra za čaj. Domaća kruška nema ovako dobre efekte u liječenju.
Također, možete sebi napraviti čaj od plodova kruške – Plod kruške se sitno isjecka, osuši na prozračnom mjestu i tako osušen se prelije vrućom vodom te zatim pije.
Kao što smo napisali, od kruške možete iskoristiti list, koru i plod biljke. Od mladih grana divlje kruške oguli se kora stavi se nekoliko komadića kore u litru vode i kuha se desetak minuta. Tako pripremljen čaj pije se po šalicu ujutro i uvečer.
Drugi način pripreme i pijenje čaja – Uzme se grančica od divlje kruške izlomi se na sedam dijelova stavi se u posudu, prelije sa 1 litrom vode i kuha se dok uvri na pola litre. Tako pripremljen čaj pije se ujutro i uvečer po jednu šalicu.
Čaj pripremljen od lista divlje kruške pomaže protiv bakterija u organizmu, a posebno u mokraći. Ovaj čaj sadrži vitamine A i C, kao i minerale kalaj, fosfor, magnezij i kalcij. Pomaže protiv kašlja, upala i promuklosti te povoljno djeluje na sluzokožu crijeva.
Kora divlje kruške pomaže izlučivanje pijeska i kamenca iz mokraćnih kanala.
Divlja kruška kao lijek
Kruška kao prirodni lijek – Kruška povoljno utječe na regulaciju inzulina i daje osjećaj sitosti tokom dana. Prirodno regulira razinu šećera u krvi, što je čini idealnom dijetalnom namirnicom. Preventivno djeluje na bolesti srca i krvnih sudova jer snižava razinu štetnog kolesterola i pomaže pri apsorpciji žučnih kiselina. Budući da u sebi sadrži i sorbitol, korisna je za jačanje zuba. Osim toga, zbog velike količine kalcija koji se u njoj nalazi, kruška je voće koje se preporučuje djeci i mladima.
Rakija od divlje kruške
Rakija od divlje kruške ima jaču aromu i slabiji voćni miris. Divlje kruške u svojoj punoj zrelosti se melju i pripremaju za fermentaciju. Minimum šećera se dodaje u voće, obično do 4%, jer divlja kruška ima manji sadržaj voćnog šećera od uzgajane. Rakija se dobija dvostrukom destilacijom i odležava u prohromskim buradima.