Dobra stvar za čišćenje otrova

-

Sirova hrana reguliše metabolizam, istovremeno hrani tijelo i utoljuje žeđ, čisti organe za probavu, stimuliše crijevnu peristaltiku, a prava je „metla” za čišćenje otrova iz tijela. Ona je alkalna i tako smanjuje kiselost krvi.

Voće, kao što je limun, naranča i grejpfrut, djeluje na elastičnost i zdravlje i funkcionalno stanje kapilara, a to je veoma važno za održavanje optimalnog stanja organizma; slobodan i brz protok krvi utiče na životnost ćelija, odnosno njihovu mladost.

- Google oglasi -

Čak i ako smatrate da je kasno da korjenito izmjenite navike u ishrani, ne treba se odreći svježe hrane; neka ona što češće bude na stolu. Sami odlučite koliko puta nedjeljno, dnevno… Neka mikser za usitnjavanje ponekad zamijeni štednjak! Osim ljepšeg izgleda i boljeg zdravlja, odjednom ćete imati više vremena za šetnju, za sebe i svoje bližnje…

Sirova ishrana

Kod pripreme jela od sirove hrane morate voditi računa da voće i povrće bude svježe: odbacite uvele ili djelimično trule plodove. Gubitkom svježine, boje i arome, nestaju ukus i hranljiva vrijednost. Zrnevlje treba pažljivo prebrati, a ako pripremate klice, vodite računa o dužini procesa.

Dovoljno je da se zrnevlje opere i pusti da se namače u ne previše hladnoj vodi, do sutradan, u isto vrijeme. Onda se ispere i ostavi na svijetlom mjestu (bez vode) da pusti klice, male, bijele vrške, koji su prepuni hranljivih materija. Priprema jela od sirovog, neprskanog i biološki uzgojenog povrća veoma je laka i jednostavna.

Sprema se neposredno prije uzimanja, da ne bi izgubilo hranljive sastojke. Kao začin, dodaju se sezam, majčina dušica, čubar, origano, sjeckani orasi, lješnici, mljeveno sjeme suncokreta i bundeve, hren, peršun, celer. Od ulja, najbolja su maslinovo i suncokretovo, cijeđeno na hladno, a dodaju se i jabukovo sirće, limunov sok, pavlaka ili kiselo mlijeko, domaći majonez, kao i male količine morske nerafinisane soli. U spravljanju jela treba voditi računa o izgledu i boji namirnica. Uskladite njihove boje kao da slikate.

- Google oglasi -
Prethodni članak
Naredni članak

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Herbarium – Steža

Nazivi biljke Familija: Rosaceae Narodni: Steža Latinski: Potentilla tormentilla Ljekarski: Rhizoma tormentillae Engleski:...

10 savjeta protiv bolova u leđima

Većina bolova u leđima nastaje kada su živci ili...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas