Žene koje bi rado imale djecu, a ne mogu zanijeti, često poduzimaju sve da bi postigle svoj cilj. To je shvatljivo, jer tako važna, neispunjena želja može izazvati psihičke smetnje.
Međutim, ima i žena koje žele samo malo djece, ili ih uopće ne žele. Time su prikraćene ne samo za dijete već također za sve radosti koje pruža materinstvo i dječji žamor u kući.
Brak bez djece može biti posljedica hormonskih smetnji. To se već mnogo puta pokazalo istinitim. U takvim slučajevima možemo izabrati dva načina.
Dva načina poticanja hormonskih žlijezda
Prvi način je taj da tijelo potaknemo intenzivnijem stvaranju vlastitih hormona. To djelomice postižemo fizikalnim sredstvima, sjedećim kupkama, izmjeničnim toplim-hladnim kupkama, Kuhnovim, blatnim i drugim kupkama. Življim optokom krvi utječemo i na bolju prokrvljenost trbušnih organa. Time možemo podstaći produkciju hormona, što često ovodi do začeća.
Preparati koji pospješuju optok krvi, hiperisan, divlji kesten, preparati kalcija s dodatkom vitamina D, veoma su korisni. Isto tako su korisna jela pripravljena od pšeničnog zrnja. Usprkos tome što razgibavanje na svježem zraku i duboko disanje pospješuju prirodnu obnovu organizma, ne smijemo pretjerivati, nego valja živjeti posve normalno. To je prirodni, neškodljivi put kojim moramo poći naprijed.
Mnogi predlažu drugi način kojim bi željeli na najbrži način postići svoj cilj. Radi se o hormonskoj terapiji, prije svega o upotrebi gonadotropina. Ipak je to liječenje donekle riskantno. Budući da je osjetljivost žena prilično različita, i njihovo je reagiranje različito, pa je liječniku teško otkriti pogodnu količinu hormona za svaku ženu posebno.
Dr. med. Jurg Baer je objavio u “Weltwoche” članak u kojem upozorava da hormonskom terapijom možemo postići neobične rezultate. Ako je, naime, upotrebljena količina hormona bila preobilna, može doći do oplodnje više jajčanih stanica i da žena rodi dvojke, trojke, ili čak priroda obdari majku sa još većim brojem djece. To bi bilo, vjerojatno, previše i za onu ženu koja zbog neplodnosti nije željela na svijetu ništa drugo nego samo dijete.
Svakako je dobro pronaći najprije način kako potaći žlijezde s unutrašnjim lučenjem na povećano proizvođenje vlastitih hormona, pa tek onda, kad taj način nije bio uspješan, pomišljati na mogućnost liječenja hormonima.
Druga važna opažanja
U takvim okolnostima moramo potanje razmišljati i o tome, što se događa ako se normalno stvaranje hormona u ženskom organizmu iznenada smanji ili prestane. Liječnici za ženske bolesti su utvrdili da dolazi do kočenja u proizvođenju hormona u žena kojima dajemo takve preparate, npr. anti-baby pilule ili slična sredstva koja koče proizvođenje hormona.
Kad žena prestane uzimati pilule, organizam proizvodi suviše hormona, tako da se poslije začeća rodi više potomaka. Budući da se broj trojki i petorki na svijetu znatno povećava, žene su već počele razmišljati o ne baš ugodnim posljedicama tih pilula.
Neki liječnici ističu da ima hormona, među kojima i anti-beby pilule, koji uzrokuju rak. Ovo je još jedno upozorenje ženama, da nije dobro nasilno izazivati prirodu koja se može na bilo koji način osvetiti.