Iako se čini kao posve prirodan i jednostavan proces hranjenja bebe, dojenje često u početku ne ide onako kako smo zamišljale. Ipak ima par stvari s kojim možete pokušati.
Ponekad nema dovoljno mlijeka, beba još ne zna dovoljno dobro sisati, majka i beba još nisu pronašle najbolji položaj, tehniku ili vrijeme za hranjenje. Sve to utiče na kvalitetu dojenja. Uz to, kod nekih žena ispucaju bradavice, javljaju se bolovi, dolazi do osjetljivosti u tom području.
Znanstvenici su danas složni da je majčino mlijeko najbolja hrana za dojenčad, no ako imate problema s dojenjem i razmišljate dignuti ruke od svega, preporučujemo da iskušate još nekoliko starih, biljnih recepata koji vam mogu pomoći.
Piskavica, tj. grčka djetelina svojim sastojcima značajno djeluje na proizvodnju i kvalitetu mlijeka, pa se na domaćim i svjetskim roditeljskim forumima mogu pročitati svjedočanstva o njezinoj učinkovitosti. Stručnjaci tvrde da većina žena nema nuspojava, a nekima izaziva nadutost i proljev te alergijske kožne reakcije. Pije se kao čaj.
Kopriva, čija su ljekovita svojstva značajna u različitim vrstama stanja, i kod laktacije ima važnu ulogu. Za bolju proizvodnju mlijeka pije se čaj, no može se konzumirati i u svježem obliku ili kuhana u nekom od jela s koprivom. Iako je kopriva izvrsna za uspostavljanje laktacije i početak dojenja, preporučuje se još u trudnoći i do kraja dojenja jer sadrži vitamine i minerale važne za rast i razvoj čovjeka.
Komorač je također jedna od biljaka koja pomaže u proizvodnji mlijeka, a blagotvoran je za mamu i za bebu jer novorođenčetu smanjuje mogućnost pojave dojenačkih grčeva.
Neven u oblozima idealna je prva pomoć kod bolnih, nabreklih grudi čije mlijeko zbog velike količine beba ne može posisati. lako je tehnički pražnjenje ručno ili pomoću izdajalice ono što će najprije donijeti olakšanje, mlaki oblozi će grudi potpuno oporaviti. Sušeni neven uranja se u kipuću vodu na 15 minuta, a zatim ocijeđen stavlja se u pamučnu tkaninu. Oblog se drži na prsima ispod pazuha dok se potpuno ne ohladi, a postupak treba ponoviti nekoliko puta u danu.
Isti učinak imaju kamilica i lavanda, korijen bijelog sljeza, stolisnik i drugi. Stolisnik, tj. hajdučka trava pomaže kod mastitisa, odnosno infekcije grudi, lako se prije svega treba posavjetovati s liječnikom i uzeti terapiju, topli oblozi te čajevi od stolisnika ili bazge mogu olakšati neugodnosti i tegobe simptoma.
Kadulja prekida proizvodnju mlijeka
Za majke koje su odlučile prekinuti dojenje i zaustaviti proizvodnju mlijeka, stručnjaci ističu da je najbolje rješenje uzimati čaj od kadulje, odnosno žalfije. Ona će smanjiti laktaciju i tako olakšati prekid dojenja. Pije se dvije do tri šolje čaja na dan, a može se upotrebljavati i kao začin u kuhinji.