Dren biljka je listopadni grm ili nisko drvo, do 8 m visine, sa zaobljenom gustom krošnjom. Mlade grančice su zelenkasto-smeđe i većinom fino dlakave. Listovi su naspramni, jajasti, sa dugačko izvučenim vrhovima. Cvjetovi su žuti. Javljaju se rano, prije listanja, sakupljeni u štitaste cvasti, pravilni su i četveročlani. Cvijeta u februaru i martu. Žutim cvijetom okićene krošnje drena ukrase prirodu u to vrijeme.
Stanište: Raste svuda, a najviše po suhim, sunčanim, kamenitim stranama svijetlih listopadnih šuma zajedno s drugim grmljem i šibljem.
Uzgaja se i u vrtovima i parkovima zbog lijepih žutih cvjetova i jestivih plodova, korisno je gajiti ga u blizini pčelinjaka. Najbolje uspijeva na krečnjačkim toplim i suhim staništima. Zadovoljava se i plitkim zemljištem.
Dren biljka kao lijek
Dren biljka ljekovito djelovanje: Opore (tanini) i poliuronske (pektini) materije povoljno djeluju na sluznicu crijeva, zbog čega se sok, pekmez, čaj i drugi proizvodi spravljeni od zrelih drenjina daju kao vrlo prijatan lijek za liječenje proljeva i drugih oboljenja organa za probavu. Sličnog je dejstva i kora. Slatko, kompot, džem i pogotovo sok od zrelih drenjina su jedna od najprijatnijih poslastica a istovremeno su i lijek koji svako rado uzima. Šteta je što se kod nas drenjine malo koriste.
Plodovi se jedu u svježem stanju, zamrzavaju se, suše ili prerađuju u pekmez, marmeladu, slatko, kompot, voćni sok. Međutim, uprkos tome što se zna da je ovo šumsko voće ukusno, hranljivo i zdravo, u narodu se ne koristi dovoljno.
Svaki njegov dio je ljekovit – plod, list, kora, cvijet, svježe i osušene košpice. Djelotvoran je u liječenju grla, malokrvnosti, ospica, bolesti bubrega, dijareje, hemoroida, dijabetesa, za brže zacjeljivanje rana.
Ruski naučnici su ustanovili da kora stabla i listovi drenjka posjeduju antimikrobiološko svojstvo. Mesnati dio ploda i ulje iz sjemenki mogu da se koriste za regeneraciju kože i sluzokože.
Sok, pekmez, čaj i drugi proizvodi od zrelih plodova pomažu kod dijareje i drugih oboljenja organa za varenje. Ukoliko se uz poremećaj rada crijeva i dijareje javi i groznica, preporučuje se čaj od kore ove biljke.
Na područu Vojne krajine svaka kuća je morala imati drijenak zbog njegovih ljekovitih svojstava.
u drvaru od drenjne možeš i rakiju nać ,a kamoli pekmez….ljdi stotinama godina drenjak koriste
Ana Smith Dodji, rado cu te pocastiti jednom teglom. Pusa.
Sto sam ja pozeljela dzem od drenjaka!I zreli su ukusni za jesti!
Liljana je dobro naosavila đem Ali ostatak sa kašpicama može sok da se napravi
I ja znam da je jako zdrav. Ja od njega pravim dzem. Ociscen i opran dren propasiram kroz pasirku. I koliko dobijem mase drena toliko dodam secera i mutim rucno (iskljucivo rucno) 3 h (180 min,). Upakujem u tegle i to je to. Probajte prekrasan je. Poslije sipovog dzema ovaj mi je najdrazi.
Posaditie drijenak ispred svoje kuce.Ja da imam zemlju ja bi posadila jer znam koliko je zdrav i ukusan i sok i djem koji sam pravila.
steta sto su iskorjenjene Drenjine jer su jako zdrave i sokovi su odlicni od njih.
ja ih obozavam samo neznam kako se pravi slatko od njih
Nekada ih je bilo mnogo više.Naravno , treba malo više "poskočiti"i eto ih.