Na blagdanskom popisu namirnica trebao bi se obvezno naći i đumbir. Osim što je ugodnog i osvježavajućeg ukusa, ova biljka višestruko blagotvorno djeluje na organizam.
Korijen biljke, podrijetlom iz Azije, našao je svoje mjesto u većini svjetskih kuhinja. Našoj su svakako najbliži kolačići u koje se dodaje đumbir u vidu začina. Mladi đumbir uglavnom se kiseli i koristi u pripremi jela, ali se također može skuhati i ukusan čaj od očišćenog, isječenog korijena u kombinaciji sa sokom od limuna ili naranče i dodatkom meda. Zbog svog blagotvornog učinka na digestivni trakt đumbir se koristi i kao lijek.
Najveći učinak ima u poboljšavanju probave i pri sprječavanju mučnine te se posebno preporučuje u razdoblju postoperativnog oporavka radi uspostavljanja rada crijeva i jačanja organizma, kao i tijekom trudnoće za sprječavanje jutarnjih mučnina. Osim toga, u potrazi za sredstvima koja će održati vašu ljepotu ne zanemarujte đumbir! Kozmetička industrija odavno gaje implementirala u razne kozmetičke proizvode, od krema i pilinga, do ruževa za usne, posebno one koji povećavaju volumen.
3oo g đumbira oguliti pa izrendati sitno, staviti u staklenku i dodati 300 ml meda. ujutro uzimati po jednu žlićicu na tašte.
sigurno smanjuje šečer.
U 200 ml vruce vode dodati dva centimetra naribanog ili na tanko , narezanog djumbira.Moze aline mora biti zasladjen.Moze procjedjen.Popijte ako je narendan ili pojedite kolutove.
nisam znala kako kuhati čaj
kako se kuva kao caj svjezi djumbir, znali mi io odgovoriti?
Provjereno ……jako je koristan ….
krećemo u akciju