Dunja je jesenska voćka koja je veoma dragocjena za zdravlje jer obiluje antioksidansima, jako korisnim saveznicima u borbi protiv slobodnih radikala, koji mogu uzrokovati karcinom. Dunja pripada “Rosaceae” porodici biljaka, isto kao jabuke i kruške. Ljekovita svojstva dunje su impresivna…
Rijetko se konzumira u svježem stanju, ali se od ovog mirisnog jesenjeg ploda mogu pripremati ukusni sokovi, džemovi, slatka. Evo nekoliko razloga zbog kojih biste dunju i domaće proizvode od dunja trebali uvrstiti u svakodnevnu prehranu, pogotovo u jesen.
Dunja za zdravlje
Pomaže u mršanju – Dunja sadrži malo kalorija, soli i masnoće, ali dosta vlakana i vitamina C. Zbog toga je odličan izbor za sve koji žele regulirati tjelesnu težinu. Obarite koštice od dunja i dobit ćete ljekovitu sluz. Smjesa je odlična za liječenje rana i blagih opekotina. Dunje mogu pomoći u liječenju čira na želucu, dijareje i problema s varenjem. Dunja predstavlja simbol ljubavi, sreće, plodnosti, pameti, ljepote, postojanosti i neprolaznosti.
Dunja obiluje antioksidansima, korisnim saveznicima u borbi protiv slobodnih radikala, koji mogu uzrokovati karcinom. Sadrži pektin koji smanjuje nivo lošeg holesterola u krvi.
Zbog toga je ovo voće odlično za prevenciju zakrčenja arterija. Kalij u dunji smanjuje krvni pritisak, a na zdravlje srca povoljno utječe i vitamin C.
Dunja kao lijek
Plod dunje, s korom, sadrži antioksidante poput kvercetina, kempferola, derivata kavene kiseline i rutin. Zbog toga ima protuupalno, antimikrobno, antifungalno, hepatoprotektivno i diuretsko djelovanje. Zbog velike količine antioksidansa dunja doprinosi održavanju zdrave kože.
Dunja za zdravlje može pomoći u snižavanju lošeg kolesterola, a preporučuje se njihova konzumacija kod respiratornih problema te probema povezanih s probavnim traktom.
Visok sadržaj željeza u dunji sprečava anemiju i utječe povoljno na krvnu sliku. Vitamin C u dunji pruža organizmu odličnu zaštitu od infekcija i jača imunološki sistem potreban osobi kako bi se odbranila od jesenjih viroza i gripe.
Dunja za zdravlje crijeva
Sok od dunje za želudac – Tegobe sa varenjem možete lako eliminisati sokom od dunja.
Priprema: Operite i sitno narendajte kilogram dunja, pa ih procedite kroz gazu. Sok popijte odmah jer brzo oksidira. Najbolje je da ga pijete prije jela.
Sirup za bronohitis – Narodni lijek protiv kašlja i upala disajnih organa možete napraviti vrlo jednostavno i od samo nekoliko sjemenki.
Priprema: Izdrobite pet sjemenki dunje i prelijte sa 100 ml vode. Kada se stvori gusta sluzasta masa, dodajte 15 g svježeg soka od bokvice i 100 g meda od žalfije. Uzimajte po jednu kašičicu tri puta na dan prije jela.
Vitamini u dunji – Plod dunje sadrži veoma mnogo vitamina C, zatim kalij, natrij, cink, željezo, bakar, mangan, pektin i druge organske i anorganske kiseline.
Sjemenke od dunje kao lijek
- Zahvaljujući visokom postotku sluzi, sjemenke dunje njeguju i hidratiziraju kožu
- Reguliraju proces prirodnog vlaženja, pomažući koži u zadržavanju vlage
- Zbog toga postaju sve zastupljeniji sastojak u kozmetičkoj industriji
- Preporučuju se kao jedno od najboljih sredstava protiv dekubitusa, opekotina, ispucale kože, svrbeža i kao oblog za upaljene oči
Čaj od sjemenki dunje
- U oralnoj primjeni čaj od dunjinih sjemenki pomaže u oslobađanju od stresa i nesanice
- Pomaže i kod upala usne šupljine i ždrijela te kao sredstvo za ublažavanje bolova
- Ostavite žličicu sjemenki preko noći u vodi. Zagrijte prije konzumiranja i pijte tri šalice na dan
- Isti čaj, ali negrijan, koristite protiv kožnih problema kao lokalno sredstvo
Čaj od lista dunje
Čaj od lista dunje – Od jedne čajne žličice svježih ili suhih listova pravi se čaj koji treba da odstoji 15 minuta. Nezaslađen čaj djeci dajemo žlicom. Čaj od lišća dunje pomaže kod proljeva u djece i dojenčadi, te kod akni.
Kada se bere list dunje
List dunje zaista vrlo brzo i učinkovito pomaže kod proljeva. Zapamtite to i kada budete u prilici naberite desetak listova, osušite ih i pohranite za svaki slučaj. Lišće se sabire prema potrebi od sredine svibnja do sredine rujna. Sjeme dunje (Semen Cvdoniae) treba sabrati prilikom upotrebe plodova i spremiti.
Sir od dunja
Najpoznatija slatka zimnica, poslastica od ove voćke je sir od dunja koji je naročito popularan u Francuskoj. No, od dunja se može napraviti i jako ukusan i aromatičan džem.
Sastojci:
- 3 kg zrelih dunja
- 3 – 4 jabuke
- šećer
- 1 – 2 limuna
- kristal-šećer
Priprema: Očišćeno veće voće prepolovite, a manje ostavite cijelo. Prelijte vodom tako da ga potpuno prekrije pa kuhajte dok se ne raspadne. Tvrde dijelove sklonimo, a ostatak propasirajte. Dobivenu kašu izvažite, pa dodajte jednaku količinu šećera i limunov sok. Kuhajte uz miješanje dok se ne stvrdne i odljepljuje s kuhače.
Duguljast lim obložite aluminijskom folijom pa rasporedite smjesu. Ostavite da odstoji najmanje 24 sata na toplome mjestu. Sir izvadite iz kalupa i uvaljajte u kristal-šećer. Ostavite da se suši još nekoliko dana na sobnoj temperaturi.