Nakon dvije godine navodno više ne štite od UV zraka efikasno kao kad ste ih tek kupili. Nevjerojatno. Sunčane naočale trebali bismo mijenjati na svake dvije godine, upozoravaju znanstvenici.
Sunčeve zrake tijkom vremena oštećuju stakla, tako da ona počinju propuštati sve više UV zraka i pružati nam sve manje zaštite.
Ako nema odgovarajućih UV filtera, oko je suviše izloženo, a oštećenja mogu izazvati i dugoročna, nepopravljiva oštećenja vida, prenosi kanadski Global News.
Ozbiljan svjetski problem
Istraživanje provedeno u Brazilu pokazalo je da bi garancija proizvođača sunčanih naočala na stupanj zaštite trebala vrijediti ne duže od dvije godine, jer njihovo istraživanje pokazuje da nakon tog vremena stupanj zaštite opada.
“Problemi s vidom su ozbiljan problem u cijelom svijetu, a posebno u tropskim zemljama gdje su razine UV indeksa izuzetno visoke ljeti, a još su uvijek vrlo visoke u zimskim mjesecima u odnosu na zemlje koje su udaljenije od tropskog pojasa. U većini zemalja u južnoj hemisferi, a posebno u Brazilu… standardi sunčanih naočala nisu sasvim prikladne za ultraljubičaste uvjete … Javnost bi treba biti više svjesna o UV zaštiti u cjelini”, rekla je voditeljica studije dr. Liliane Ventura sa Sveučilišta u Sao Paulu. Osim toga, nakon dužeg izlaganja sunčevim zrakama stakla postaju i krhkija.
Šta se može dogoditi ako naočale za sunce ne pružaju dovoljno dobru zaštitu?
Poput kože, i oči reaguju na veliku količinu sunčevog zračenja. Ukoliko su pretejrano izložene suncu bez zaštite, na očima se može javiti katarakta, koja u krajnjem slučaju vodi u sljepilo.
Potvrdu ovome daje primjer Indije u kojoj ima najviše slijepih, jer su stalno izloženi visokom UVB zračenju.