Echinacea (lat. Echinacea) biljka prepoznatljiva po ljubičastom cvijetu i velikim tučkom a njena ljekovita svojstva prvi su otkrili Indijanci. Biljka echinacea se upotrebljavala kao lijek protiv rana prouzrokovanih kožnim prištevima, aknama i ozeblinama, no njena najveća upotreba bila je protiv ugriza zmija.
Ljekovita svojstva biljke echinacea otkrivena su krajem XIX vijeka, sve zahvaljujući jednom njemačkom doktoru koji je proveo mnogo godina zajedno s indijancima. Od tada biljka je u centru pažnje mnogih studija budući da jača obrambena svojstva organizma. Zbog te karakteristike nalazimo je u mnogim farmaceutskim i kozmetičkim proizvodima (tretmani protiv bora, iritirane i suhe kože).
Biljka iz porodice Asteraceae, ima šuplju stabljiku koja dostigne od 50-100 cm visine. Listovi su uski, duguljasti i prekriveni sitnim dlačicama. Cvijet je ljubičaste boje. Uzgaja se kao ljekovita biljka i ne širi se spontano. Svaki dio biljke – korijen, stabljika, lišće i cvijet može se iskoristiti u ljekovite svrhe. Koristimo je u obliku čaja, tinkture, kapsula, masti, krema i sl.
Echinacea ljekovita svojstva
Echinacea sadrži mnogo aktivnih materija koja se mogu grupirati u: Eterična ulja (20 komponenata) jedan od njih in vitro pokazuje onkološka svojstva (uništava tumoralne ćelije). Smatra se da eterična ulja potiču jačanje imunološkog sustava. Glukozid sastavljen od dva šećera koji djeluju kao antibiotik protiv raznih bakterija. Poliacetileni koji uništavaju bakterije i gljivice. Inulin, vitamin C.
Jača obrambeni sistem organizma tako da povećava proizvodnju antitijela i leukocita u krvi – čaj: 30-50 g sjeckanog korijena u litru kipuće vode. Uzimamo 3-5 čaša dnevno.
Djeluje protuupalno i zacjeljujuće, putem posebnog enzima zaustavlja širenje bakterija i potpomaže proizvodnju tkiva koja liječe i zatvaraju rane. Liječi kožne rane poput akni, čireva, upala, opekotina, ekcema, upalu kožnih žlijezda, uboda i ugriza insekata.
Stimulira jetru i bubrege u procesima detoksikacije. Djeluje antiviralno i laboratorijski (in vitro) pokazano je svojstvo uništavanja ćelija tumora. Koristi se kao integrator s ostalim lijekovima kod raka i AIDS-a Djeluje sporije od antibiotika, ali vremenski efekt je duži. Ljekovita svojstva echinacea biljke nemaju nuspojave, za razliku od farmaceutskih proizvoda. Zato se savjetuje njezino korištenje kao preventiva. Koristi se protiv dječjih bolesti, herpesa, gripe, upale sinusa, bronhitisa i bolesti disajnih organa. Liječi upalu prostate i mjehura.
Echinacea čaj
2 kafene kašičice listova i/ili korijena preliti sa 2,5 dl ključale vode, ostaviti da odstoji 15 minuta te procijediti. Čaj se uzima 2-3 puta na dan. Može se upotrijebiti kao oblog i kupka.
Echinacea tinktura
Za oralnu primjenu, najčešće se uzima u obliku tinkture, otopine biljnog ekstrakta u alkoholu.
- 70% alkohol
- drobljeni korijen i cvijeće biljke (važno je da su vlažni)
U staklenu teglu staviti biljku i preliti alkoholom. Omjer za tinkturu je 1:4. Tinktura treba da stoji najmanje tri nedelje, zatim je procjediti.
Tinkturu ukapajte u malo vode ili čaja te popijte. Tinktura je najdjelotvornija za upale dišnih putova, jer tekućina prilikom gutanja direktno djeluje na sluznicu grla. Ako vam je njen okus neugodan, možete koristiti kapsule ili tablete s ekstraktom ehinaceje.