Emulzijski liker od jaja, (žumanjaka) neprikosnoveni je ‘kralj’ emulzijskih likera. Vjerojatno ne samo zbog okusa i izgleda, već i zbog zahtjevne proizvodnje i prilagođivanja okusa, kao i umješnosti u njegovoj pripremi.
Sastojci za 2 litre ovog likera: 16 jaja, 5 dl 96%-tnog alkohola, 400 g šećera, 20 g vanilin šećera, esencija od konjaka ili esencija od ruma i posebno konjak ili rum (45%).
Temeljni sastojak eiercognaca su žumanjci, koje treba odvojiti od bjelanjaka i odvojiti opnu. Za dvije litre likera treba pripremiti 16 žumanjaka. Težina žumanjaka ovisi o masi, klasi jaja, koja cijela teže 45-65 g. Prema tome, za litru eiercognaca treba razbiti 12-18 jaja, jer žumanjak čini do 40% mase jaja. Budući da je sadržaj jaja odlična podloga za razvoj mikroorganizama, vrlo često i patogenih vrsta, potrebno je žumanjke konzervirati alkoholom.
Na 160 g odvaganih žumanjaka doda se dio 0,5 dl 96% alkohola ili litra rakije lozovače (45%). Pritom se smjesa miješa i lagano zagrijava do 50°C, a preporučuje se dodati i 400 g šećera. Ova smjesa ili emulzija: žumanjci — šećer — alkohol čini osnovnu podlogu pri pripremi likera. Smjesu treba staviti u miješalicu, te dodati ostale komponente pored žumanjaka, šećer i alkohol 96% te vanilin šećer i esenciju konjaka. Izbor brzine rada miješalice je najvažnija operacija pri pripremi ovog zahtjevnog pića. To znači da tijekom miješanja ne smije doći previše zraka u smjesu jer ćemo dobiti frape (pjenu).
Za industrijske potrebe konstruirani su posebni mješači koji ne dopuštaju nastanak pjene. U vlastitoj kuhinji moramo namjestiti miješalicu na najmanje okretaja. Najprikladniji je »mikser« s nožem sličan onom na električnom mlincu za kavu, koji pogoduje minimalnom stvaranju pjene.
Dakle početna smjesa, zagrijana na 50°C, stavi se u posudu »miksera« te se dodaju, također zagrijani na istu temperaturu, 400 g šećera, 20 g vanilin šećera kao i ostale esencije (konjaka ili ruma) i preostala količina alkohola (oko 4,5 dl alkohola 96% ili 8 dl rakije 45%).
Esencije su vrlo važan sastojak eiercognaca. Naime, njima prilagođujemo aromu i okus, te prekrivamo eventualne nedostatke, primjerice miris žumanjka koji je često problematičan. Dakle, u naš eiercognac tijekom miješanja možemo dodati sljedeće esencije (nekoliko kapi): vaniliju, esenciju konjaka, esenciju ruma i dr. Osim toga, liker se može bitno oplemeniti dodatkom cognaca ili ruma, whiskyja ili araka i sl.
Eiercognac se čuva u hladnjaku i ima ograničeni rok trajnosti.
Točno određivanje količine žumanjaka u likeru važno je zato da uvijek možemo reproducirati proizvod u istoj kvaliteti, tj. predlažemo vam da uvijek koristite vagu za točno određivanje težine žumanjaka.