Savršeni okusi ove šumske delicije su nam trenutno na raspolaganju i to jednostavno ne smijemo propustiti. Kuhani ili pečeni kesten, slani ili slatki, kesteni su uvijek prefini.
Jeste li od onih koji jedva čekaju da dobro poznata mjesta u gradu zauzmu kestenari, i onda vas osvoje divnim jesenskim kestenovim mirisima? Čim ih vidite morate ih imati.
Vjerovatno ste ih već pripremali kod kuće, ali nikada nisu ni blizu dobri kao kod kestenara. Od sada ne mora biti tako, donosimo vam recept za savršeno pečeni kesten, možda i bolji nego u kestenara i uz koji ćete odeševiti ekipu.
Pečeni kesten recept
Za početak, nemojte rizikovati posjekotine oštrim i ozljede tupim noževima, rezanjem kore u križiće ili kružiće, potrebna je samo jedna duga linija duž ispupčenog djela kestena i to napravljena nazubljenim nožem za hljeb, sa kojim su ozljede prsta gotovo nemoguće.
Kada ste kesten narezali stavite ga u šerpu i prelijte hladnom vodom tako da voda prekrije kesten. Posolite vodu koliko mislite da je dovoljno srazmjerno količini koju pripremate i stavite na vatru. Zagrijte dok ne provri, zatim čim provrije, kesten vadimo i stavljamo u posudu za pečenje.
Kesten pečemo na temperaturi od 200 stepeni celzijusa, u trajanju od 15 do 20 minuta. Kada ga izvadimo iz pekare dok je još uvijek u posudi za pečenje, prekrijemo ga platnenom kuhinjskom krpom na 15 minuta.
Kada malo odstoji preman je za konzumaciju. Biti ćete iznenađeni ukusom i oblikom koji ste dobili. Ako ste skoro planirali druženje sa ekipom, na ovako pripremljenom kestenu svi će vam se zahvaljivati.
Pogledajte video
Ljekovitost kestena
I voće je i plod šume, i hranjiv je i dijetalan, i sladak i slan, i desert i glavno jelo… Hranjiv je i ljekovit, mirisan i ukusan; za djecu i odrasle, sportaše i bolesnike… On je kesten, kralj jeseni
Kesten ima dvostruko više škroba nego krumpir, pa nije čudo da je još uvijek jedna od važnijih namirnica u Kini, Japanu i Južnoj Europi. Tamo se često koristi u obliku brašna za kruh zbog čega je dobio nadimak “Stablo kruha“.
Poput oraha i badema, ne sadrži gluten, pa je pogodan za prehranu oboljelih od celijakalije, osjetljivih na gluten ili alergičnih na pšenicu.
Sadrži minerale, vitamine B grupe, vitamine A i C. Oni se sačuvaju prilikom kuhanja, jer plod štiti debela kora. Od minerala, bogat je kalijem i fosforom, a sadrži i kalcij, magnezij, sumpor, klor, željezo, bakar te mangan.
U 100 grama sirovog ploda ima 200 kalorija, a glavni sastojak mu je škrob, kojeg u kestenu ima oko 44 %. To je jedino orašasto voće s vitaminom C. Osim toga kesten je neobično bogat folnom kiselinom, koja inače se nalazi u zelenom lisnatom povrću.