Giht je bolest koju obično obilježavaju ponavljajući napadi upalnog artritisa. Giht je upala zgloba (artritis) uzrokovana stvaranjem kristala mokraćne kiseline u zglobovima. Giht je jedan od nekoliko tipova artritisa kome je poznat uzrok. Kada razina mokraćne kiseline postane previsok, kristali se formiraju i talože u zglobovima, obično u donjim ekstremitetima, što dovodi do gihta.
Iskazuje se kao crven, osjetljiv, vruć i natečen zglob. U većini slučajeva (u približno 50 % slučajeva) zahvaćen je metatarzofalangealni zglob nožnog palca.
Rezultat je odlaganja igličastih kristala mokraćne kiseline u vezivnom tkivu zgloba, zglobnim prostorima, hrskavici, tetivama ili na svim navedenim mjestima. Bolni napadi mogu da se pojave u bilo kom životnom dobu, ali prvi napad najčešće pogađa muškarce između 40 i 50 godina života. Giht je 20 puta češći kod muškaraca nego kod žena, a broj žena koje obolijevaju od ove bolesti se povećava u menopauzi.
Bolest Giht
Giht je čest i složen oblik artritisa koji može pogoditi bilo koga. Karakteriziraju ga iznenadni, jaki napadaji boli, oteklina, crvenilo i osjetljivost u jednom ili više zglobova, najčešće u nožnom palcu.
Napadaj gihta može se pojaviti iznenada, često vas probudi usred noći s osjećajem da vam gori nožni palac. Zahvaćeni zglob je vruć, otečen i toliko osjetljiv da čak i težina posteljine na njemu može izgledati nepodnošljiva.
Simptomi gihta mogu se pojaviti i nestati, ali postoje načini za upravljanje simptomima i sprječavanje napadaja.
>> Za ublažavanje boli ovo su najdjelotvornije obloge za giht
Znakovi i simptomi gihta gotovo se uvijek javljaju iznenada, a često i noću. Oni uključuju:
- Intenzivna bol u zglobovima. Giht obično zahvaća nožni palac, ali se može pojaviti u bilo kojem zglobu. Drugi često zahvaćeni zglobovi uključuju gležnjeve, koljena, laktove, zapešća i prste. Bol će vjerovatno biti najjača unutar prva četiri do 12 sati nakon što počne.
- Dugotrajna nelagoda. Nakon što se najjača bol smiri, određena nelagoda u zglobovima može trajati od nekoliko dana do nekoliko tjedana. Kasniji napadi vjerojatno će trajati duže i zahvatiti više zglobova.
- Upala i crvenilo. Zahvaćeni zglob ili zglobovi postaju natečeni, osjetljivi, topli i crveni.
- Ograničen raspon pokreta. Kako giht napreduje, možda nećete moći normalno pomicati zglobove.
>> Liječenje gihta sodom bikarbonom
Šta je najbolje za giht
Šta je najbolje za giht, koju hranu trebate izbjegavati kada vas muči giht, a koju konzumirati saznajte ovdje…
Pazite da pijete puno vode kako biste pomogli svojim bubrezima da bolje funkcioniraju i da biste izbjegli dehidraciju.
Redovna tjelovježba može pomoći u smanjenju stresa na zglobovima i smanjiti rizik od pretilosti i drugih zdravstvenih stanja zbog kojih postoji veća vjerovatnoča za razvoj gihta.
Zaleđivanje zglobova. Umotajte vrećicu leda u tanki ručnik ili stavite hladan oblog na zglob 15-20 minuta nekoliko puta dnevno.